‘Hastaneme Dokunma’ eylemine polis saldırısıHastaneme Dokunma Ankara Platformu’nun kent merkezindeki 6 hastanenin Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine taşınmasını protesto etmek için yapacağı basın açıklamasına polis defalarca saldırdı


Hastanemi Kapatma Ankara Platformu’nun (HKAP), Bilkent ve Etlik Şehir hastanelerinin açılışını protesto etmek için Numune Hastanesi önüne yaptığı basın açıklaması çağrısına polis saldırdı. Saldırı sırasında hekimler yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı, basın mensupları da şiddet kullanılarak engellendi.

HKAP, eylem çağrısını saat 12:30’a yapmıştı. Eylem öncesinde Numune Hastanesi önünde toplanmaya başlayan hekimlere ve emekçilere polis saldırdı. Saldırıya rağmen kitle hastane önünden ayrılmadı. Polis kitleyi kalkanlarla “süpürmeye” devam etti.

Hekimler, şehir hastanelerinin açılmasıyla Ankara şehir merkezinde bulunan altı hastanenin kapatılmak istenmesini protesto ettiler.

Platform bileşenleri hastanelerin kapatılmasına izin verilmeyeceğini ve bunun için mücadeleye devam edeceklerini, yapacakları basın açıklamasıyla deklare etmek istediler. Fakat üst üste polis saldırısı ve gözaltılar devam etti. Numune hastanesi önünden ayrılmayan hekimler yerlerde sürüklenip, dövülerek gözaltına alındılar. Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapmak isteyen platform bileşenleri polisin azgınca saldırısıyla basın açıklamasını yapamadılar. Polis basın mensuplarına da tekrar tekrar saldırdı.

Hastanemi kapatma” eylemine katılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, Özgürüz muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bugün Numune Hastanesi de dahil altı hastanenin Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmasını protesto etmek için buraya geldik. Buradaki kapatılmak istene hastaneler emekçilerin, yoksulların kolayca ulaşabileceği mesafededir. Bilkent Şehir Hastanesi yolunun trafiğin yoğunluğunu kaldıramayacak ve çok pahalıya gelecek, bir külfet olacaktır.  Bilkent Şehir Hastanesi’ne gitmek isteyen hastalar hastaneye ulaşmakta büyük zorluk çekecekler ve belki de ulaşamayacaklar.

 

Burada bugün daha bir araya gelmeden polis müdahalesi oldu ve gözaltılar yapıldı. Şu an hastane ile kitle arasında polis adeta barikat kurup hastaneyi yoğun abluka altına aldı.  Ama biz hastanemizi kapattırmayacağız. Bu hastane tam 137 yaşında. GUREBA hastanesi olarak kuruldu ve gariplerin hastanesiydi. Kimse Bilkent’e gidemez dolayısıyla soygun düzenin hastanesi deyip şehir dışında yaptıkları hastaneleri istemiyoruz. Kent merkezindeki hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz.

Polis hastane önünde gruplar halinde beklemeye devam eden hekimleri kalkanlarla saldırıp yine uzaklaştırmaya çalıştı. Hekimler hastanenin acil servisi önüne geçmeye çalıştı, fakat polis saldırısı devam etti. Hekimler yerlerde sürüklenerek darp edildi. Yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.