İDO iç hatları kapanıyor, gerekçe ‘zarar’mış!Özelleştirilen ve kar odaklı iş yapan İDO, krizi, ‘haksız rekabeti’ ve “zarar ettiğini” söyleyerek İstanbul’daki İç hat seferini 1 Aralık’ta durdurma kararı aldı. Şirket, daha çok dış hatlara odaklanacağını açıkladı


AKP’li devletin başındakiler ne zaman krizin olmadığını, ekonominin iyiye gittiğini söylese hayatın dili gerçeğin altını kalıca çizmek istercesine konuşmaya devam ediyor. Kapatılan fabrikalar, salgına dönüşen ve altında işçinin kaldığı konkordatolar, durdurulamayan hayat pahalılığı, otomatiğe bağlanmış zamlar… ile kriz “ben burudayım” demeyi sürdürüyor.

Son altı çizme de İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO)’nun şehir içi hatlarından kar oranı düşük olanların seferlerini 1 Aralık’tan itibaren geçici süreliğine kaldıracağını açıklaması oldu.

İDO 2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesiyle 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera ortak girişim grubu tarafından satın alınmıştı. En temel toplumsal ihtiyaçlardan biri olan ulaşımın bile kar odaklı bir yaklaşımla ele alınmasının tipik sonuçlarından biri olan kararla Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan iç hat seferleri 1 Aralık tarihinden itibaren artık yapılmayacak.

Şirket yetkililerinden alınan bilgilere göre son dönemde döviz kurundaki yükselişe karşın, iç hatlardaki fiyat artış taleplerinin uygun görülmemesi, haksız rekabet ve Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi nedeniyle, tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden tüm hatların geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

Bloomberg HT’ye açıklamada bulunan bir İDO yetkilisi kararın mali nedenlerle alındığını, şirketin özelleştirmeden bu yana zarar ettiğini açıkladı.

İDO’nun geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında İskoçya merkezli yabancı ortak Souter’in talebi doğrultusunda alınan karar ile şirket, iç hat seferlerini durdurup daha çok dış hatlara odaklanacak.

 

 

 

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!