İşçi sınıfı direnişler biriktiriyorBurjuvazi ve devleti işçi sınıfında biriken direnme dinamiklerini, sendikalaşma yönelimini saldırıyla ezmeye çalışıyor, uzun süredir devam eden direnişler karşısındaki çözümsüzlük tutumu da bunun bir yansımasıdır


Krizin etkileri giderek ağırlaşırken, işsizlik-yoksulluk ve yoksunlaşma girdabına daha fazla giren işçi sınıfının biriktirdiği patlama dinamiklerine karşı saldırganlık da gemi azıya almış durumda. 3. Havalimanı işçi direnişinde açığa çıkan bu dinamiklere karşı burjuvazi ve devletinin politikası saldırmak, daha fazla saldırmak ve sınıfın bütününe gözdağı vermeyi hedefleyen mesajların altını daha kalın çizmek oluyor.

Havalimanı direnişindeki işçilerin ve sendikacıların tutuklanmasının hemen ardından sendikalaştıkları için baskıya uğrayan ve en son yedi arkadaşları işten atılınca servislere binmeyerek fabrikada bekleyen-iş durduran TARİŞ işçilerinin kitlesel bir şekilde gözaltına alınması geldi.

Nerede bir sendikalaşma çabası varsa orada anında işçilerin tepesine çöken patronların bu tutumunu siyasi baskı aracı olarak devletleri üzerinden pratiğe taşımalarının diğer örneği de geçmiş direnişler hakkında açılan yargılama davalarıdır. 4,5 yıl önce yaşanan Greif direnişi ya da metal fırtına döneminde direnişte yer alan öncü işçilere açılan davalar, yine İnşaat-İş’in ücretlerini almayan üyeleriyle birlikte gerçekleştirdiği Yapı&Yapı direnişinin şimdi yargılanmaya çalışılması bu gidişatın tipik ifadeleridir.

Bu yaklaşım sendikalaştıkları için işten atılan ya da çeşitli biçimlerde baskı gören, ücret sorunu yaşayan işçilerin devam eden direnişleri karşısındaki katı çözümsüzlük tavrına da yansıyor.

Şu anda aylardır devam eden direnişlerin hemen hepsinin ortak özelliği sendikalaşma karşısındaki düşmanlık sonucu yaşanmaları.

Süren direnişlerde ortak olan talepler işçi sınıfının talepleridir. Direnişlerin başlamasında sendikal faaliyet nedeniyle işten atmalar, baskıların devam etmesi, işçi ve sendika düşmanlığı başta gelmektedir.

1- Sendikal faaliyet engellenemez,

2- Atılan işçiler geri alınsın,

3- İşçiler üzerindeki baskılar son bulsun,

4- Sözleşme imzalansın.

5- Taleplerimiz kabul edilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Flormar direnişi 184. gününde devam ediyor. Flormar direnişçileri, kar yağmur çamur demeden fabrika önündeki direnişlerini ısrarlı bir şekilde sürdürüyor. Flormar direnişçileri ,“Flormar değil direniş güzelleştirir” şiarıyla Flormar ürünlerini boykot etme çağrısını yükseltmeye devam ediyor.

Cargill direnişi 212. gününde kararlılıkla, dayanışmayla mücadeleye devam ediyor. Cargill direnişçileri yapılan bütün baskılara rağmen direniş çadırı ve ateşini harlamaya devam ediyor.

Makro/Taze işçileri gasp edilen hakları için mücadeleye devam ediyor. Samsun Makro direnişçileri 31 Temmuz’dan bu yana kıdem, ihbar tazminatları ve yıllık izin ücretleri için direniyor.

Tariş direnişi 7. gününde devam ediyor. Tariş patronlarının içerde çalışan sendikalı işçileri müdürleri aracılığıyla tek tek odalarına çağırıp ‘sendikadan istifa edin’ baskısı yaptıkları ifade ediliyor. Hiçbir baskı sendikal faaliyeti engelleyemez.

Süperpak’ta beş aydır süren direnişte patron en son bazı makine ve ekipmanları üretimin başladığı Antep’teki fabrikaya götürdü. İşçiler tedbir kararı aldıracak.

Muğla TÜVTÜRK direnişi 92. gününde devam ediyor. “Sendikalı olmak anayasal bir haktır, engellenemez!”

TÜVTÜRK ise sendika ve işçi düşmanlığına devam ediyor. Birkaç gün önce, Urfa Merkez İstasyonu’nda çalışan işçilerin Nakliyat-İş Sendikasında örgütlendiğini öğrenen patron, sendikaya üye işçileri arayarak istifa baskısı yapıyor.

Baskılara rağmen işçileri sendikadan vazgeçiremeyen patron, çareyi işçileri işten atmakta buldu. Urfa Merkez İstasyonu’ndan yedi, Viranşehir’den bir, Siverek’ten iki, Akçakale’den bir, olmak üzere toplam on bir sendika üyesi tazminatsız işten çıkarıldı.

Efeler direnişi 129. gününde devam ediyor. Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydın İmar AŞ’de çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan dokuz işçi 129 gündür direniyor.

AMCOL işçileri toplu sözleşme uyuşmazlığı üzerine grev kararı aldı. Ücretlerinin yükseltilmesi için greve başladı. Edirne’de bulunan Amerikan Amcol Mineral’e ait bentonit madenindeki Türkiye Maden İşçileri Sendikası üyesi işçiler greve çıktı. İşçiler, ücret ve sosyal hakların iyileştirilmesini; 3 yılda bir yapılan toplu sözleşmenin 2 yıla düşürülmesini istiyor.

İZBAN’da grev kararı, İzmir’de Aliağa-Selçuk arası banliyö taşımacılığını işleten ve kent için ulaşım ana arterlerinden olan TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak şirketi İZBAN AŞ ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında süren toplu sözleme görüşmeleri tıkandı. İZBAN’da grev kararı asıldı.

İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı 338 işçiyi yakından ilgilendiren ve Haziran’da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir kez daha anlaşma sağlanamadı.

KHK’larla işlerinden atılan emekçilerin Ankara ve İstanbul’daki direnişleri devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı