İrlanda’da “Bu rıza değil” eylemleriİrlanda’da erkek egemen zihniyetin, üstelik kadın belki de anne olan bir avukatın savunması ile nasıl üretildiğinin tüyler ürpertici örneği yaşandı


YAŞANACAK DÜNYA

Uzun yıllardır kürtaj hakkı ve genel olarak kadının özgürlüğü mücadelesi yürüten İrlandalı kadınlar bu kez de 17 yaşındaki bir kız çocuğunu cinsel istismarı üzerine sokaklara döküldü.

17 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan erkeğin avukatı müvekkilini savunmak için “Kız dantelli bir tanga giyiyordu” ifadelerini kullandı. Tepki çeken bu sözlerin ardından Milletvekili Ruth Coppinger farkındalık yaratmak için parlamentoda tanga gösterdi. Tepkilerini, sosyal medya üzerinden #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketiyle göstermeye başlayan kadınlar, ülkede bir dizi eylem düzenledi, düzenlemeye de devam edeceklerini açıkladılar.

Sosyal medyada eylemleri organize eden sosyalist feminist grup Rosa, “mahkemelerde kurbanların suçlanmasına son” dedi. Kadınlar başkent Dublin, Cork, Limerick ve Waterford gibi kentlerde eylemler düzenledi.

İrlanda’da 29 yaşındaki erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun şikayeti üzerine açılan davanın duruşmasında konuşan sanık erkeğin avukatı Elizabeth O’Conell, çocuk için ‘rızası vardı’ savunması yaptı. O’Conell duruşmadaki iğrenç savunmasında, “Kanıtlar kızın zanlıdan hoşlandığını ve biriyle buluşmaya ve biriyle birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini dışlıyor mu? Nasıl giyindiğine bakmalısınız. Dantelli bir tanga giyiyordu” ifadelerini kullandı.


“Bu rıza değil”

Avukatın bu tecavüzü ‘rıza’ya dayandıran sözleri ülkedeki pekçok kesimin tepkisini çekti. Dublin Tecavüz Krizi Merkezi’nin Başkanı, avukatın sözlerini eleştirerek, mahkemenin aldığı kararı sorgulamasa da, bu tür açıklamaların sıklıkla yapıldığı hukuk sisteminde reform yapılması çağrısında bulundu.

Sözlerin ülkede duyulmasının ardından sosyal medya kullanıcıları bu ifadelere, #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketiyle tepki göstermeye başladı. İç çamaşırı fotoğrafı paylaşarak da durumu protesto eden kullanıcılar, cinsel saldırı ve istismar davalarında nelerin kanıt olarak sunulabileceği ve jürinin bunları nasıl algılayabileceğine yönelik daha sıkı kurallar bulunan ülkelere işaret etti.

Parlamento’da tangalı protesto

Bu sözlere bir tepki de İrlanda Parlamentosu’ndan geldi. İrlandalı Milletvekili Ruth Coppinger vakayla ilgili farkındalık yaratmak için parlamentoda iç çamaşırı gösterdi.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …