Tarıma son, cezaevlerine devamAKP iktidarı 5 il ve 1 ilçede satmış olduğu şeker fabrikalarından gelen parayla cezaevi inşa edecek: Yüksek inşaat rantına sahip cezaevleri inşaatları ile krizdeki inşaat şirketlerine yeni iş alanı


Pancar üreticilerinin en önemli dayanağı olan şeker fabrikaları iktidar tarafından 1,67 milyar liraya satıldı. Satılan 6 şeker fabrikasının bulunduğu şehirlere AKP iktidarı tarafından 1,28 milyara bedelle 6 cezaevi yapılacağı açıklandı. Bu cezaevleri, şeker fabrikaları satılan Erzincan, Kırşehir, Erzurum, Burdur, Yozgat ve Elbistan da inşa edilecek. Tarım üretimlerini adeta bitirmeye and içmiş olan iktidar inşaat sanayisini ise kamu eliyle kurtarma projeleri geliştiriyor. AKP tarımın yerine inşaat rantını tercih etmiş olması şeker fabrikalarının olduğu kentlere cezaevi inşa etmesinden de açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Cezaevleri inşası inşaat sektöründe şirketlerin en çok kar ettikleri alan olarak biliniyor. Cezaevleri inşasının bu nedenle iki yönlü hedefi olduğu anlaşılıyor.

Türkiye cezaevleriyle doldu

Adalet Bakanlığı’nın 20 Kasım günü TBMM’de ele alınacak 2019 bütçesine göre 39 yeni cezaevi yapım aşamasında bulunuyor. İhaleye çıkılacaklarla birlikte bu sayı 53’e yükselecek. Türkiye’de halen 291 kapalı, 70 açık cezaevi ile çocuk eğitimevi, kadın kapalı, kadın açık, çocuk kapalı cezaevleri olmak üzere 212 bin kapasiteli 449 cezaevi bulunuyor. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Şeker fabrikalarının satıldığı illere cezaevi yapılıyor. Dünyada fabrika satıp, cezaevi yapan ilk ve tek ülke biziz. Fabrika çoğaltacağımıza cezaevlerini çoğaltıyoruz” açıklamasını yaptı. Daha önce AKP G. Başkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yaptığı seçim konuşmasında Diyarbakırlılara yeni cezaevi vaat etmesi dikkat çekmişti.

İnşaat şirketleri kurtarılıyor

Cezaevleri inşaatları özel koşullarda ve yüksek fiyatlarla inşa ettirildiği, bu nedenle de belli başlı iktidara yakın şirketlerin bu işleri aldığı biliniyor. Diğer yandan AKP iktidarının ekonomi yönetimi inşaat sektörünü kurtarmak adına her biri iktidarın desteği ile kent suçu işlemiş müteahhitler kurtarılıyor. Türkiye’deki inşaat şirketlerinin ellerinde biriken ve kendileriyle birlikte bankacılık sistemini de batışa taşıdığı belirtiliyor. Ortaya çıkan kurtarma paketinin bedeli ise halkın sırtına yıkılıyor. Kamuya ait olan Emlak Konut, şirketlerin elinde kalan stokları almaya hazırlanıyor.

Şeker Cargill’e bırakıldı

AKP’nin iktidara geldiği ilk günlerde dönemin ABD Başkanı olan Bush’un Erdoğan’a ricası ile Cargill yasal hale getirildi. Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) sağlık üzerinde etkisi nedeniyle ciddi tepkilere yol açmıştı. Şeker pancarı üretimi yapan milyonlarca çiftçiyi açlığa mahkum eden şeker fabrikalarının satışının özeti Cargill ve diğerlerinin ürettiği NBŞ’ye alan açmak olduğu anlaşıldı. Şeker pancarı üreticileri zor günler yaşarken şeker fabrikalarında üretime devam edeceğini açıklayan yeni sahipleri ise şeker pancarı ithalatına hazırlanıyor.

 

Yeni Yaşam

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir