HDP’lilerden Güven için abluka altında açıklamaDTK Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemine destek olmak üzere Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmek isteyen HDP milletvekilleri, polislerce engellendi.


DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemine destek olmak üzere Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmek isteyen HDP milletvekilleri, polislerce engellendi. HDP İl binası önündeki polis ablukası arasında açıklama yapan HDP’li vekil Saliha Aydeniz, “Barışın anahtarı İmralı’dadır” dedi.

Türkiye’nin Efrîn’e dönük saldırılarını protesto etmek amacıyla yaptığı açıklamalar ve DTK faaliyetleri gerekçesiyle 31 Ocak’ta tutuklanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 10’uncu gününde devam ediyor. HDP Diyarbakır İl Örgütü ve milletvekilleri, Güven’e destek olmak amacıyla tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları, Tuma Çelik, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin ve DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları İbrahim Çiçek ile Naşide Toprak’ın aralarında bulunduğu grup, HDP Diyarbakır il binasını abluka altına alan polisler tarafından engellendi.

HDP’Lİ VEKİLLER TACİZ EDİLDİ

Engelleme üzerine duruma tepki gösteren HDP’li vekiller ile polis arasında tartışma yaşandı. Polis müdürü, Valilik tarafından 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 11/A ve 11/C maddeleri gereği geçişlerine izin verilmeyeceğini belirtti. Geçiş için ısrarını sürdüren HDP’li vekiller, bu kez polis kalkanlarıyla engellendi. HDP’li Saliha Aydeniz, arbede sırasında milletvekillerinin polislerce taciz edildiğini söyledi. Aydeniz’in polislere “tacizci”, polis müdürünün ise “devletin memuruna tacizci diyemezsin” demesi üzerine HDP’liler ve polis arasındaki arbede büyüdü.

‘BU AÇIK BİR SUÇTUR’

Yaşanan arbede üzerine HDP’li vekiller abluka arasında açıklamada bulundu. Açıklama yapan HDP’li vekil Saliha Aydeniz, demokratik haklarının engellendiğini belirterek, “Milletvekilleri olarak, 6 milyon seçmenin oyunu alan bir partinin milletvekilleri olarak polislerce engelleniyoruz. Bu açık bir suçtur. Milletvekili olarak seçilmiş olduğumuz kentte engelleniyorsak, bu hangi devlettir, hukuktur, anayasadır? Utanmadan bize yasadan, hukuktan ve anayasal çerçevelerden bahsediyorlar. Açsınlar Anayasa’da milletvekilinin haklarını veya basın açıklamasının koşullarını okusunlar” diyerek tepki gösterdi.

‘ÖCALAN ŞAHSINDA ORTADOĞU TECRİT ALTINDADIR’

İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Aydeniz, devamla şunları söyledi: “Bu tecrit uluslararası hegemonik güçlerin Ortadoğu halklarının kendi kendini tayin etmek haklarını kullanmak için önlerine koymuş olduğu perspektiflerine yönelik bir komplodur. Sayın Abdullah Öcalan; ağırlaştırılmış mutlak bir tecritle karşı karşıyadır. Sayın Abdullah Öcalan şahsında Kürdistan ve Ortadoğu halkları ağır tecrit altındadır.”

‘EYLEMLERİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ’

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla sürdürdüğü açlık grevi eylemine dikkat çeken Aydeniz, “Sayın Leyla Güven, Sayın Abdullah Öcalan’ın barışçıl sesinin bütün dünyaya vereceği yola dikkat çekmek için açlık grevine başlamıştır. Bugün buna destek olmak ve açlık grevi eylemine dikkat çekmek için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nin önünde açlık grevi eylemi başlatacaktık. Bu ilin valisi son dakika, sokağa çıkmayı, basın açıklamasını yasaklayarak hukuksuzluk yapmaktadır. Biz eylemlerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

‘BARIŞIN ANAHTARI İMRALI’DADIR’

HDP’li milletvekilleri, partililer ve kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grubun yarın Diyarbakır, Van, Hakkari, Adana ve Urfa’da iki günlük açlık grevi eylemi başlatacakları bilgisini veren Aydeniz, “Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılmasıyla halklara barış geleceğinin umudunu taşıyoruz. Barışın anahtarı İmralı’dadır. İmralı üzerindeki tecrit, sürekli savaştan beslenen AKP ve MHP faşist ittifakının işidir. Uluslararası komployla Türkiye’ye de gardiyanlık rolü verilmiştir. Bu gardiyanlık rolünden hükümetin bir an önce vazgeçmesi, halkları geleceği için Sayın Abdullah Öcalan’ın barış dilinin açılması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.

‘DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

Yaptığı açıklama ardından polis ablukasına ve engellemelerine bir kez daha tepki gösteren Aydeniz, “Bu yaklaşım ülkenin demokrasisine yapılan bir yaklaşımdır. Bu ülke savaşla, katliamlarla hiç bir adım ileri atmamıştır. Bu yaklaşım ağababalarından aldıkları tehdit yaklaşımıdır. Tehditlere karşı diz çökmeyeceğiz. Seyit Rıza’nın katledilişinin yıl dönümünde olduğumuz bu günlerde, Seyit Rıza ve arkadaşları nasıl diz çökmediyse, bizler de faşist yaklaşımlara karşı diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bu ülkenin demokratikleşmesi, Kürdistan’ın özgürleşmesini sağlamayana kadar mücadelemiz dimdik ayakta devam edecektir” şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlarla sonra ermesine rağmen HDP il binası önünde polis ablukası sürüyor. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.