Kolombiya’da öğrencilerin ve emekçilerin protestoları sürüyorEğitim bütçesinin arttırılmasını isteyen öğrencilerin eylemleri, emekçilerin, 2019 bütçesi ve vergi artışı protestosuyla birleşti


YAŞANACAK DÜNYA

Kolombiya’da hükümetten eğitim bütçesinin arttırılmasını talep eden öğrencilerin son haftalarda yoğunlaşan eylemleri sürerken, emekçiler, 2019 yılı bütçesini ve katma değer vergilerinin yükseltilmesini protesto etmek için sokağa çıktı.

Ülkenin bir çok şehrinde dün yapılan eylemlerin en büyüğü başkent Bogota’da gerçekleştirildi. Başkentin sokaklarını dolduran binlerce öğrencinin “Eğitim için yürüyüş” adıyla düzenlenen dünkü eylemi, emekçilerin protestosuyla birleşti.

Toplumsal “huzursuzlukları bastırma” polisi “Esmad”ın saldırısına uğrayan öğrencilerden çok sayıda yaralanan olduğu bildirildi.

Aşırı sağcı Kolombiya Cumhurbaşkanı İvan Duque tarafından desteklenen vergi reformu halkın temel gereksinimlerine daha yüksek katma değer vergisi getiriyor.

2019 bütçesiyle artan yükleri reddeden emekçilerin bu talebi “kaliteli ve özgür” eğitim isteyen öğrencilerin talepleriyle örtüşüyor.

Bu arada, sendikalar, vergi reformu yasasının derhal geri çekilmesini, aksi halde, 28 Kasım’da tüm eyalet başkentlerinde kitlesel sokak gösterileri düzenleyeceklerini duyurdu.

Yerli halklar protestocuların yanında

Embera” yerli halkının 450’den fazla üyesi, 11 Kasım Pazar gününden bu yana başkent Bogota’da, bölgelerinde yaşadıkları şiddete karşı ve temel hakları için protesto gösterileri yapıyorlar.

Protestocu yerli topluluk, dün yapılan öğrenci eylemine katılarak birleşik mücadelenin parçası olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.