Şirvan’da 16 işçi öldü ama tek bir tutuklu yok!Siirt’te 16 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamının üzerinden iki yıl geçti. Sorumlulardan tek bir tutuklu olmadığı gibi, devlet ailelere verdiği sözlerin hiçbirini de yerine getirmedi


Siirt’te 16 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının üzerinden geçen 2 yılda, hala sorumlulardan hesap sorulmuş değil. Süren davada tek bir tutuklu sanık dahi bulunmazken, devlet tarafından ailelere verilen sözler de yerine getirilmedi.

Siirt’in Şirvan ilçesinde bulunan ve Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik’in işlettiği maden ocağında 18 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen göçükte, 16 işçi yaşamını yitirmişti. Yaşanan facianın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişi tutuklanırken, toplam 11 kişi hakkında “taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olma” suçundan dava açıldı. Maden ocağı ise, 715 milyon 923 bin TL ile Cengiz Holding’e satıldı. Hemen ardından da 400 işçi işten çıkarıldı.

Facianın ardından bunlar yaşanırken, tutuklu 7 zanlı 18 Mayıs 2017 tarihinde Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada salıverildi. Bu süreçte şirket yetkililerinin, yaşamını yitirenlerin ailelerine şikayetlerini geri çekmeleri karşılığında 100’er bin TL ödeme yaptığı iddiaları ortaya atıldı.

Yine hükümet yetkililerinin yaşamını yitirenlerin ailelerine verdiği sözler de yerine getirilmedi. Kimi madenci ailelerine sadece bin TL tutarında maaş bağlanırken, kimi ailelere bu maaş bile bağlanmadı. Bugün hala faaliyette olan maden ocağında çalışanlar, koşulların değişmediği, hala denetimden uzak bir şekilde çalıştırılan maden ocağında iş imkanları olmadığı için çalışmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Facianın asıl sorumluların yargılanmadığı düşüncesindeki yakınlarını kaybeden madenci aileleri ise, adaletin yerini bulacağına dair umutsuz.

‘ÖNLEM ALINMIYORDU’

Göçükte 19 yaşındaki oğlu Sedat Bulut’u kaybeden baba Salih Bulut, 9 yıl çalıştığı maden ocağının Cengiz Holding’e satılmasıyla birlikte işten çıkarıldı. Göçüğün yaşandığı gün izinli olduğunu belirten Bulut, “Eğer ben izinli olmasam, o gün oğlum ile birlikte belki ben de ölecektim. Olayı duyduğumuzda küçük bir göçük sandık. Fakat madene gittiğimizde yaşanan faciayı gözlerimizle gördük” dedi.

Olay sonrası başlatılan kurtarma çalışmalarının düzensiz yapıldığı eleştirisinde de bulunan Bulut, “Önlemler önceden alınmalıydı. Madende herkes fazladan para kazanmak için önlem almadan çalıştırılıyordu. Denetim var mıydı yok muydu, biz onu bile bilmiyoruz. Bize sadece fazla çalışın diyorlardı” diye konuştu.

‘HİÇBİR SÖZ YERİNE GETİRİLMEDİ’

Bulut, olayın ardından kendilerini ziyaret eden dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Emine Erdoğan’ın bir takım sözler verdiğini de paylaştı. Bulut, “Bize o günlerde ailelere maaş bağlanacağını, hatta ev verileceğini dahi söylediler. Ama ödenek olmadığı gerekçesiyle hiçbir söz yerine getirilmedi” dedi.

‘OĞLUMU KAR HIRSI ÖLDÜRDÜ’

Faciada 24 yaşındaki oğlu İsmail Tekin’i kaybeden Şemsettin Tekin ise, oğlunun kar hırsı uğrana kurban edildiğini ifade etti.

Tekin, “Zorumuza giden şey, oğlumuzun ihmalkarlık nedeniyle ölmesi. İhmal var, ihmalin temel nedeni de kar hırsıydı. Çünkü daha fazla maden çıkarılsın diye sürekli ek mesailer ve seferler yapılıyordu. Oğlum da dahil birçok kişi resmi olarak asgari ücret alıyorlardı ama 400-500 TL de elden veriliyordu. İşte bu kayıtdışılık bile ihmalkarlığı gösteriyor” dedi. Tekin, bugün aynı koşulların hala devam ettiğini belirttiği madende yarın başka bir facia yaşanması halinde “Sorumlusu kim olacak?” diye de sordu.

Tutuklu 7 sanık serbest bırakılırken, olayın asıl sorumlularının yargılanmadığını söyleyen Tekin, “Dava dosyasında bir beklentimiz yok. Oğlumun eşine bin TL maaş bağlandı ama onların gelecekleri nasıl olacak bilmiyoruz” diye yakındı. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu