TÜV-TÜRK Polçak tesislerinde sendikal kıyıma karşı direnişUrda’daki TÜV-TÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan 11 işçi, sendikalı olarak işe geri dönme talebiyle direnişe başlıyor


Patronların sendika düşmanlığı tırmanarak devam ediyor. Flormar, Cargill, Tariş, Muğla TÜVTÜRK ve Efeler’da sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişleri devam ederken; bu sefer de Urda’daki TÜV-TÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan 11 işçi, sendikalı olarak işe geri dönme talebiyle direnişe başlıyor.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş, 13 Kasım’da işten çıkarılan işçilerin, 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren Tüv-Türk Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. önünde eylem başlatacaklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada Urfa Merkez İstasyonundan 7, Viranşehir’den 1, Siverek’ten 2, Akçakale’den 1 olmak üzere toplam 11 sendika üyesinin 4857 sayılı yasanın 25’inci maddesine göre tazminatsız işten çıkarılması üzerine eylem kararı alındığı kaydedildi.

İşçilerin tüm baskılara karşı direndiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“İşten çıkartmalar sonucu istasyonlarda normal muayene yapılamaz duruma gelmiş, randevu sayıları düşürülmüştür. Polçak Genel Müdürü tarafından toplantı yapılmış, işçilerin sendikadan istifa etmeleri durumunda atılan 11 işçinin geri alınacağını söylemiş, ancak tüm üyelerimiz, sendikalarına üyeliklerine kararlılıkla sahip çıkmaya devam etmişlerdir. İstasyonlarda, işveren ve yakınları tarafından baskılar yapılmış ancak üyelerimiz bu baskılara karşı direnmiştir.

 

“Şanlıurfa Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonu işvereni hakkında sendikamız sendikal faaliyeti engellemek, keyfi işten çıkarmalar nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda, ayrıca Bakanlığa da inceleme yapılması için başvuru yapacaktır.

 

“Sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılan üyelerimiz 19 Kasım Pazartesi günü Şanlıurfa Merkez Taşıt Muayene İstasyonu önünde işe geri dönmek için direnişe başlıyor. 19 Kasım Pazartesi günü saat 14.30’da sendikamız Genel Başkanının da katılacağı bir basın açıklaması sonrası işten atılan üyelerimiz işe geri dönmek için işyeri önünde beklemeye başlayacaktır.”

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu