Abdocan’ın katiline ödül gibi cezaAbdullah Cömert’in katili polis Ahmet Kuş’a verilen ceza yarıya düşürüldü


Gezi Direnişi sırasında Hatay’da polis tarafından öldürülen Abdullah Cömert’in katili Ahmet Kuş’a verilen 13 yıl 4 aylık ceza yarıya indirildi, 6 yıl 10 ay 15 güne düşürüldü. Katil, ceza kesinleşene kadar tutuklanmayacak.

Katil polis Ahmet Kuş’un “kastın aşılması suretiyle adam öldürme” suçundan almış olduğu 13 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuş, yerel mahkemenin de bozmaya uyma kararı almasıyla yargılama yeniden başlamıştı.

Balıkesir Adliyesi’nde sabah saatlerinde başlayan davada katil polis Ahmet Kuş, SEGBİS ile mahkemeye bağlanarak “Gezi olayları öncesinde birçok olaya katıldım. Kimsenin canına malına kastım olmadı, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mahkemede söz alan Abdullah Cömert’in ablası Meryem Cömert ise şunları belirtti:

“Hatay’dan buraya kadar geliyoruz sanık muamelesi görüyoruz. Bir canın,bir insan hayatının bedeli bu kadar ucuz olmamalı. Bu olay bizim başımıza geldi, sizin de başınıza gelmeyecek değil ya. Ben bir ablayım, anlayın beni. Bizim tek tesellimiz ağır bir ceza alması olacak. Canın bedeli ağır olmalı. En ağır şekilde yargılanmalı.”

Abdullah Cömert’in avukatı Hatice Can ise yaptığı savunmada şunları ifade etti:

“Gaz fişeği Abdullah Cömert’in ensesine geldi. Ölüme sebep olabilecek süratteydi. Biz fizik profesöründen TOMA ve Abdocan’ın olduğu yeri tespit ettirdik. Raporlar bizi doğruladı. Polisin kasıtlı attığı ortadadır. Görüntüleri izledik. Önceki mahkeme heyeti de izletmişti görüntüleri. Polislerin araç içi ses kayıtları dinlendi. Sanık Ahmet Kuş’un çok fazla küfür ederek atış yaptığı raporlarda mevcut. Küfürler eşliğinde eylemcileri düşman görüyor polis.”

Mahkeme tarafından verilen aranın ardından karar açıklandı. Sanık Kuş, yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı. 5 buçuk senelik adalet arayışlarının sonucunda katile 6 yıl ceza verildiğini öğrenen aile ve avukatlar karara tepki gösterdi.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi