Atina’da Politeknik Direnişi’nin yıldönümüYunanistan’da, faşist darbeye karşı öğrenci direnişinin 45. yıl dönümünde, on binlerce kişi ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü.


Yaşanacak Dünya

Yunanistan’ın başkenti Atina’da on binlerce kişi, her yıl olduğu gibi, 17 Kasım Politeknik Direnişi’nin sembolü Atina Teknik Üniversitesinden (Politeknik), ABD’nin Atina Büyükelçiliğine yürüdü.

Sendikalar ve çeşitli öğrenci derneklerinin çağrısıyla yapılan geleneksel yürüyüşte ABD karşıtı sloganları atıldı; ırkçılık, faşizm ve „kemer sıkma“ saldırılarına karşı pankartlar taşındı.

Yürüyüşün ardından bir grup, gösteriye katılan hükümetin ana ortağı SYRIZA’dan bakan ve yöneticilere tepki göstererek şişe ve yumurta fırlattı.

Akşam saatlerinde ise sokağa çıkan yüzlerce genç ile polis arasında çatışma çıktı. 8 kişi gözaltına alındı.

Yunanistan’da her yıl anılan “17 Kasım Öğrenci Direnişi”, 21 Nisan 1967’de askeri darbeyle yönetime el koyan cuntaya karşı başlayan halk hareketinin sembolü olarak tarihe geçti.

Öğrencilerin 14 Kasım 1973’te Atina Teknik Üniversitesini işgal etmesiyle başlayan ve ülkenin diğer bölgelerindeki üniversitelere de yayılan öğrenci direnişi, kısa süre içinde halk hareketine dönüşmüştü.

17 Kasım’da sabaha karşı faşist cuntacılar saldırıya geömiş, tanklar üniversitenin giriş kapısını kırarak içeri girmişti.

Resmi belgelerde 39 kişinin hayatını kaybettiği belirtilse de, gerçek ölü sayısının 80’den fazla olduğu ve binlerce kişinin yaralandığı söyleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

AP Seçimleri ve Avrupa’da Aşırı Sağın Tehlikeli Yükselişi*

Avrupa'da aşırı sağcı, ırkçı ve faşist partilerin yükselişe geçmesi, önlenmesi kolay olmayan çeşitli olumsuz riskleri ve sorunları beraberinde getirecektir.