Aygaz’da bir işçi direnişe başladıAygaz’da geçtiğimiz haftalarda haksız bir şekilde işten atılan işçi Sinan Duman direnişe başladı


Amirleri tarafından baskıya maruz kalan işçi, küfürlü konuştuğu öne sürülüp Türk Metal’in ayarladığı 5 şahide dayanarak disiplin kurulu kararı ile tazminatsız işten atılmıştı.

Sorunun çözüleceği vaadiyle bir süre bekleyen Duman, bunun oyalama olduğunu fark etmesiyle direnişe geçti.

19 Kasım Pazartesi günü servis girişinde hazırladığı “Patron-sendika işbirliğiyle tazminatsız işten atıldım” ve “Kıdem tazminatımı gasp ettirmem! Emeğimin karşılığını istiyorum!” dövizleriyle fabrika önüne gelen Duman’a, daha önce işten atılan ve direnişe geçen Çağdaş Çınar da desteğe geldi.

Direnişin başlamasıyla Türk Metal temsilcileri gelerek, işten çıkartılmada parmakları yokmuş gibi Duman’ı sahiplendiklerini söylediler. Çınar’ın “Böyle sahiplenme olmaz, benim de Sinan’ın da, diğer işçilerin de hakkını savunduğunuz yok” sözlerine sessiz kaldılar.

Türk Metal temsilcileri, kendilerinin Çınar’ı tehdit etmelerini de yalanlayarak, çıkan haberlerin yalan olduğunu iddia ettiler. Ancak Çınar’ın gerçekleri bir kez daha yüzlerine vurmaları sonucu fabrikaya geri döndüler.

Aygaz müdürü ise “Burası Aygaz’a ait özel mülkiyet” diyerek fabrika önünde beklenilmesini engellemeye çalıştı. Servislerin giriş çıkışı da tamamlandıktan sonra yolun karşısına geçilerek direnişe devam edildi.

Türk Metal çetesi akrabalık ilişkilerini kullanarak Duman’a baskı uygulamaya çalıştı. Çınar’ın orada oluşu üzerinden provokasyon yaratıp, Çınar’ın “terörist” olduğunu, MİB’li olduğunu söyleyerek Duman’ı engellemeye çalıştılar. Ancak çabaları karşılık bulmadı. Sinan Duman tazminat talebiyle direnişine devam ediyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi