Londra’da çevrecilerden itaatsizlik eylemiExtinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) isimli aktivistler Londra’daki 5 köprüyü trafiğe kapattı


İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) isimli kent ve doğa aktivistlerinin düzenlediği protestolarda kentin beş ana köprüsü saatlerce trafiğe kapatıldı.

17 Kasım Cumartesi günü yapılan protestolarda İngiltere hükümetine iklim değişikliğine karşı acilen çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunan göstericiler, sabah saatlerinden itibaren Southwark, Blackfriars, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerini trafiğe kapattı.

Extinction Rebellion’i organize eden yetkililer, 6 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu. Londra polisi, protestolarda 85’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Guardian gazetesi, gösterileri ülkede “son on yıldır görülen en büyük barışçıl sivil itaatsizlik eylemi” olarak niteledi. Yaşam savunucuları, fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini isteyen dövizler taşıdı.

Gösterileri düzenleyen Extinction Rebellion, iklim değişikliğinin önüne geçmek ve 2025 yılına kadar sera gazı emisyonunu sınırlandırmak için İngiltere hükümetine baskı yapmayı amaçladıklarını söylüyor.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."