Musa Anter’in katil zanlısı AKP’den aday adayı olduJİTEM’in tetikçisi Hamit Yıldırım, Musa Anter cinayeti davasında 5 yıl tutuklu kaldıktan sonra geçen yıl tahliye edilmişti.


Diyarbakır’da 20 Eylül 1992 tarihinde sokak ortasında vurularak öldürülen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in (Apê Musa) ölümüne ilişkin açılan davada katil zanlısı olarak yargılanan Hamit Yıldırım, Şırnak merkeze bağlı Kumçatı Belde Belediyesi Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu. 90’lı yıllarda bölgede koruculuk yapan Yıldırım’ın 3 gün önce adaylık için resmi başvuruda bulunduğu öğrenildi.

5 YIL SONRA TAHLİYE EDİLDİ

JİTEM’ci Abdülkadir Aygan tarafından Anter cinayetinin faili olarak gösterilen Yıldırım, 29 Haziran 2012’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu için geçtiğimiz yılın Haziran ayında tahliye edilmişti.

İTİRAFÇI AYGAN: ANTER’İ YILDIRIM ÖLDÜRDÜ

İtirafçı Aygan, verdiği bir röportajında Yıldırım hakkında şu itiraflarda bulunmuştu:

Hamit Yıldırım geldiğinde heyecanlıydı. Herkes de silah vardı. Tabanca vardı üzerinde. Şırnaklı Hamit Yıldırım’a umman isimli 9 milimetrelik 14’lü bir silah verilmişti. ‘Niye yanımıza getirmedin’ diye sordum. O da, ‘Şüphelendiler o yüzden vurmak zorunda kaldım. Vurmak zorunda kaldım’ dedi.” Hamit Yıldırım’ın fotoğrafını teyit eden Aygan, “Katil bu. Cemil Işık’ın adamıydı. Şırnaklı Hamit olarak biliniyordu. Şırnak merkez Kumçatı’lı Şırnaklı Hamit Yıldırım olarak JİTEM ve Yeşil’in görevlendirdiği kişi buydu. Kesin olarak teşhis ediyorum. Cinayetten bir sene önce ve 9 sene sonra çekilen fotoğraflar aynıdır. İnce ve uzundur. O zaman gömlek giymiş ve tabancayı gömleğin altına koymuştu. Olay gecesini hatırlayınca sinirlerime hakim olamıyorum yazık ya” demişti.

Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı