Haiti’de isyan sürüyor



Yozlaşmış hükümetlerden bıkan ve daha iyi yaşam koşulları isteyen halk, 4. gününde süren genel greve aktif olarak katılıyor


YAŞANACAK DÜNYA

Haiti’de 4. gününe giren genel grev sürerken ülke genelinde düzenlenen yolsuzluk karşıtı gösteriler sırasında devletin saldırıları yoğunlaşıyor.

Dün (Çarşamba) devletin resmi bir aracının kitlenin üzerine sürüldüğü, saldırıda en az altı kişinin öldüğü, daha fazlasının ise yaralandığı, aracın daha sonra eylemciler tarafından yakıldığı bildirildi.

Ülke genelinde düzenlenen protestolarda şu ana kadar en az on bir kişinin polisin saldırıları sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.

Genel kalkışma geçtiğimiz Pazar günü on binlerin katılımıyla genişlemiş ve halk daha iyi yaşam koşulları ve yozlaşmış hükümetlere son verilmesi taleplerini dile getirmişti.

Başkent Port-au-Prince’de binlerce kişi, Venezuela tarafından 2005’te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yapılan yolsuzlukları protesto ederek, devlet başkanlığı sarayına doğru yürümüştü.

Haiti Senatosunca yürütülen bir soruşturmada en az on dört eski hükümet yetkilisinin Petrocaribe fonlarıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları açığa çıkmıştı.

Petrocaribe programı bölge ülkelere petrol altyapılarını kurmak için maddi destek sağlamak amacıyla Venezüella tarafından 2005’te oluşturuldu.

AFP

Ayrıca Kontrol Et

Almanya: Ford Fabrikası’nda 1 Mayıs Çağrıları

“Roten Block” (Kızıl Blok) ve Yaşanacak Dünya – Alınteri imzalı 1 Mayıs bildirileri Ford işçilerine ulaştırıldı