Tunus’ta 670 binden fazla emekçi greve çıktı24 saatlik genel greve giden kamu emekçileri, IMF dayatmalarına boyun eğen hükümeti protesto etti


YAŞANACAK DÜNYA

Tunus’un en büyük sendikası Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) hükümetle aylar süren görüşmelerden sonuç alamayınca 24 saatlik genel greve gitti.

670 binden fazla emekçinin katılımıyla gerçekleşen greve ulaştırma, posta, petrol işçi sendikalarından da destek geldi. Gevciler bugün meclis binası önünde protesto gösterisi düzenlediler.

Grevin kamu hastanelerinin acil servisleri gibi hayati önem taşıyan hizmetler hariç, hastane ve sağlık kurumlarını, ilkokul, ortaokul, lise, üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarını, belediyeleri ve bakanlıklara bağlı merkezi ve yerel tüm müdürlüklerini etkiledi.

Binlerce kişi, UGTT’nin çağrısıyla başkentteki Bardo Meydanında bulunan meclis binasının önünde toplanarak “Ücret artışı bir lütuf değildir!”, “Tunus satılık değildir!” sloganlarıyla IMF dayatmalarına boyun eğen koalisyon hükümetini protesto etti.

Emekçiler, sık sık 2011’deki halk ayaklanmasının sloganlarından olan “İş, özgürlük, onur!” sloganını da attı. Grevin 2013 yılından beri tüm sektörlerde yapılan en büyük grev, özellikle de, 26 Ocak 1978 grevinden bu yana yaptığı en büyük kamu sektörü grevi olduğu ifade edildi.

IMF 2016 yılında Tunus’a 4 yıllığına 2,8 milyar dolarlık bir borç vermiş, hükümeti de bu borç karşılığında IMF’nin uygun gördüğü ekonomik reformları gerçekleştireceği sözünü vermişti. IMF reformları bütçe açığının kapatmak için kamu hizmetlerinden kesinti yapılmasını içeriyordu.

UGTT 673 bin kamu emekçisi için, bu yıl kamu şirketlerine verilene eşit oranda ücret artışı talep etmiş, her bir emekçi için ayda 15 ila 30 avro (17-34 ABD Doları) miktarları arasında değişen ücret artışı için UGTT ileri ile Başbakan Yusuf Şahit arasında görüşmeler yapılmıştı. IMF ise ücret artışı yapılmaması konusunda hükümeti uyarmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Almanya’da İnşaat İşçileri Uyarı Grevinde

İnşaat sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri ülke geneline yayılıyor.