3. Havalimanı işçileriyle dayanışma gecesi düzenleniyor3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, 26 Kasım Pazartesi tarihinde saat 19:00’da Caferağa Spor Salonu’nda tutuklu işçilerle dayanışma etkinliği düzenleyecek


3’üncü Havalimanı direnişi nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevi (lerine) konulan inşaat işçileri ve sendikacılarla dayanışmak için 26 Kasım Pazartesi günü Caferağa Spor Salonu’nda etkinlik düzenlenecek.

Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu tarafından organize edilecek etkinliğe; işçi aileleri, direnişteki işçiler ve sanatçılar katılarak, dayanışmalarını gösterecek, “3. havalimanı işçilerinin talepleri talebimizdir, tutuklu işçiler serbest bırakılsın” diyecek.

Buzu Kıran Yolu Açanlara Selam Olsun” şiarıyla, Kadıköy’de Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleşecek olan etkinlikte Adalılar, Domane Dersim, Arhat (MKM), Grup İsyan Ateşi, Pınar Aydınlar, Şenol Akdağ gibi sanatçılar sahne alacak.

Platformdan etkinliğe ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

3.HAVALİMANI İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA GECESİ’NDE BULUŞUYORUZ!

3.Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu‎ olarak 26 Kasım’da “Buzu
Kıran Yolu Açanlara Selam Olsun” şiarıyla Dayanışma Gecesi’nde buluşuyor. 

 

3.Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu olarak, işçi aileleri, direnişteki işçiler ve sanatçıların katılımıyla “3.Havalimanı işçilerinin talepleri talebimizdir, tutuklu işçiler serbest bırakılsın” demek için dayamışma gecesinde buluşuyoruz.

 

3. Havalimanı işçilerinin taleplerinin inşaat işçileri başta olmak üzere tüm işçilerin insanca çalışma ve yaşam için sağlanması zorunlu şartlardı ve bu talepler 14 Eylül’de “Köle değiliz” çığlığıyla tüm ülkeye yayıldı. Fakat bu haklı talepleri dile getiren işçiler gözaltına alındı, tutuklandı.

 

Bugün aralarında Devrimci Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, İnşaat İşçileri Sendikası yöneticileri Yunus Özgür, Özkan Özkanlı, Uğur Karadaş, Anıl Deniz Gider’in de bulunduğu 31 işçi arkadaşımız Silivri Hapishanesi’nde tutuklu.

 

3. Havalimanı işçileri tüm inşaat İşçilerinin yaşadığı kölelik düzenindeki bu sessizliği bozdu, 14 Eylül’deki iş bırakma eylemiyle buzu kırdı ve yolu açtı.Eyleme katılan 61 arkadaşımız hakkında asılsız iddialarla dava açıldı.

 

5 Aralık’ta saat 09.30’da GOP Adliyesi’nde görülecek bu dava haklı taleplerini dile getiren işçi sınıfına bir gözdağı, sendikal örgütlenmeye yönelik bir saldırıdır. Bizler sermaye ve devletin bu saldırılarına sessiz kalmayacağız. Buzu kırıp yolu açanlarla birlikte yürümeye devam edeceğiz.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu olarak hem havalimanındaki işçi arkadaşlarımızın taleplerini sahiplendiğimizi göstermek hem de “Tutuklu Havalimanı İşçilerine Özgürlük” talebimizi hep birlikte haykırmak için sanatçı dostlarımızın da katılımıyla 26 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 19.00-22.00 arasında Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda düzenleyeceğimiz dayanışma gecesinde bir araya geliyoruz.

Dayanışma Gecesi’nde bizlerle beraber olmak isteyen dostlarımız etkinlik davetiyelerini aşağıdaki adreslerde bulabilirler.

Zeki Göker Kültür Merkezi

Caferağa Mah. Tellalzade Sk.

No: 30 Kadıköy

 

Önder Babat Kültür Merkezi

Asmalı Mescit Mah.

Gönül Sk.

No:16 Beyoğlu

 

Egitim-Sen İstanbul 7 Nolu Şube

Marmara Cad.

Çiğdem Sk. Yapı Kredi Bankası Üstü

Kat:5 Avcılar

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!