Borusan’ın Halkalı’daki fabrikasında kıyım, tehdit, hak gaspı!Halkalı’daki Borusan Mannesmann fabrikasından işçiler akıl almaz gerekçelerle işten çıkarılıyor, tehdit ediliyor, tüm hakları keyfi şekilde gasbediliyor!


Yüksek cirolar yapan Borusan ekonomik kriz ve daralma bahanesiyle geçen ay çeşitli departmanlardan 70 işçinin işine son vermiş, işçilere işe iade davası açmaları ve işsizlik maaşı almamaları karşılığında teşvik önermiş, kabul etmeyenleriyse kara listeye almıştı.

ABD’li Caterpillar ile ortak Borusan Makine ve Güç Sistemleri AŞ.’nın ilk girişimlerinden biri olan Halkalı’daki Borusan Mannesmann fabrikasından işçiler akıl almaz gerekçelerle işten çıkarılıyor. Gazetemize ulaşan bir işçi kendisinin “aile sorunları” gibi bir gerekçeyle işten atıldığı ve buna itiraz ettiğindeyse tehditlere maruz kalarak, çıkışının hiçbir haktan yararlanamayacağı 22. Maddeden verildiğini belirtti.

Kendisiyle birlikte başka bir arkadaşının da aynı maddeden işten atıldığını kaydeden işçi, “Burası nasıl bir memleket oldu. Bir patron işçiyle çalışmak istemiyorsa en fazla işten atar. Ama bunlar tehdit ediyor. Üstüne bir de hiçbir haktan yararlanmayalım diye ‘yüz kızartıcı suç’ denilen maddeden atıyorlar. Kimse de sesini çıkarmıyor” diye belirtti.

Fabrikada 16 yıldır çalışan ve 22. Madde’den atıldığı için tazminat ve işsizlik sigortası gibi haklardan  yararlanamayacak olan işçi, adeta isyan ederek bunca yıl yasal olarak 8 saat çalışmaları gerekirken 12 saat çalıştırıldıklarını, sadece yarım saatlik paydoslarla yoğun bir üretim gerçekleştirdiklerini, fakat patronların tüm bu yasadışı işlerinin hiçbir şekilde denetlenmediğini vurguladı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”