Şiddete karşı sokağa çıkan kadınlara polis saldırısıTaksim’de Kadına yönelik şiddete karşı bir araya gelen kadınlara polis saldırdı, geri adım atmayan kadınlar, tüm sokaklarda taleplerini haykırmaya devam edeceklerini belirtti


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü nedeniyle Taksim Tünel’de biraya gelen kadınlara polis biber gazıyla saldırdı.

Eşitsizlik, yoksulluk, güvencesizlik ortamında giderek artan kadına yönelik şiddete karşı, taleplerini haykıran kadınlar bugün 18 ilde basın açıklaması ve yürüyüşlerle bir araya geldi.

Taksim Tünelde toplanarak yürüyüş yapmak isteyen kadınların önü ise polis barikatıyla kesildi.

Polis aracından yapılan “ eyleminiz kanun dışıdır” anonsu kadınlar tarafından “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganıyla yanıtlandı. Dağılmamakta kararlı olan kadınlar, polisin biber gazıyla saldırması üzerine Tünel’de oturma eylemine geçti. Kadınları ablukaya olan polis tünelden çıkışlara izin vermedi.

Polisin basın açıklamasını kadınları sıkıştırdığı ve abluka aldığı yerde okutmak istemesine karşı çıkan kadınlar, basın açıklamasını burada okumayacaklarını ve tüm sokaklara dağılarak eylemlerine devam edeceklerini, basın metnini ise buralarda okuyacaklarını açıkladılar.

 

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.