ABD’ye göçmenler yürüyüşü: Sınırda biber gazlı saldırıMeksika-ABD sınırında göçmenlerin protesto gösterisine biber gazlı saldırı sonrasında sınır çift taraflı kapatıldı


YAŞANACAK DÜNYA

Honduras gibi Orta Amerika ülkelerinden yola çıkıp ABD’ye doğru yürüyen ve Meksika-ABD sınır hattındaki Tijuana kentine varan binlerce göçmen, sınırdan geçişlerine izin vermeyip binlerce askeri sınıra yığan ABD yönetiminin göçmen karşıtı politikalarını protesto etti.

Bugün sınıra yürüyerek ABD makamlarının iltica başvurularını işleme koymayı yavaşlatılmasını protesto eden göçmenler Meksika polisinin engeliyle karşılaştı.

Sınıra yaklaşan bir grup göçmene karşı tarafta mevzilenmiş ABD kolluk güçleri tarafından biber gazlı bombalar atıldı.

Associated Press haber ajansı “ABD’li yetkililerinin göstericilere biber gazı ile müdahale ettiğini” duyurdu.

Olayların ardından, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, Tijuana ile Kaliforniya’nın San Diego kenti arasandaki en büyük kara sınırlarından San Ysidro Giriş Kapısı’nı iki yönlü olarak yaya ve araç geçişine kapattı.

ABD’li gümrük yetkililerinin günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyması tepki ve öfkeye neden oluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 7 bin kişilik göçmen konvoyundan hiç kimsenin “Mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını” belirtmişti.

Trump, “Ülkemize sadece yasal olarak gelenlere izin vereceğiz. Bunun haricinde politikamız ‘Yakala ve tutukla’ şeklindedir” ifadesini kullanmıştı.

Meksikalı yetkililer ise “Göçmenlerin ABD’ye alınmayıp Meksika’da bekletileceği konusunda anlaşmaya varıldığı“ iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.