İnşaat-İş’ten viyadük çökmesiyle ilgili açıklamaİnşaat-İş, Gebze’de viyadük inşaatında yaşanan çökmede en az beş işçinin enkaz altında kalmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı


İnşaat-İş, Gebze’de Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 no’lu viyadükte yaşanan çökme ve en az beş işçinin enkaz altında kalmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “Çalışırken ölmeyi, yaralanmayı, sakat kalmayı “fıtrat” olarak tanımlayan bir siyasi anlayışın yarattığı sonuç bu oluyor. Bu gerçek bizim örgütsüzlüğümüzle birleşerek tam bir kıyım haline geliyor. Bunu biliyoruz” dedi.

Sendika’nın açıklaması şöyle:

Biz inşaat işçileri için çalışmakla ölüm, yaralanmak, sakat kalmak her an iç içe geçebiliyor. İnşaat patronlarının malzemeden çalarak iş yaptıkları, gerek işçilerin gerekse gelecekte o mekanları kullanacak halkın can güvenliklerini hoyratça yok saydıkları ve bu konuda hiçbir denetim ve kontrole tabi olmadıkları Türkiye’de bu sefer de viyadük inşaatında yaşanan çökmede en az beş işçi arkadaşımız enkaz altında kaldı.

 

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 no’lu viyadükte yaşanan bu çökme sonucu enkaz altında kalan arkadaşlarımızın sağlık durumuyla ilgili henüz bir bilgi yok.

 

Olay, Gebze Tavşanlı mevkiinde meydana geldi. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yapılan 7 nolu viyadük inşaatında meydana geldi. Viyadük başlık ayağı montajının yapıldığı sırada çökme oldu. Yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunan viyadükte çalışan ve ilk bilgilere göre 5 işçi, düşerek enkazın altında kaldı.

 

Çalışırken ölmeyi, yaralanmayı, sakat kalmayı “fıtrat” olarak tanımlayan bir siyasi anlayışın yarattığı sonuç bu oluyor. Bu gerçek bizim örgütsüzlüğümüzle birleşerek tam bir kıyım haline geliyor. Bunu biliyoruz.

 

Patronların işçi arkadaşlarımızın kanına sudan ucuz muamele yapmasına, onları denetlemekle görevli kurumların tüm bu olup bitene fiilen ortak olmasına, örgütlenerek izin vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.