İşçiler 12 saat çalıştırılıyor, bazen 7 saat fazla mesai yapıyorlardı!Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapımı süren viyadükte yaşanan iş cinayetinden sonra isyan eden işçiler, günde 12 saat çalıştıklarını, bazen 7 saat fazla mesai yaptırıldığını anlattılar


Kocaeli Gebze’deki viyadük inşaatında meydana gelen iş cinayetinde hayatlarını kaybeden üç işçinin kimliklerinin Öztürk Yılmaz, Bayram Kılıç ve Mehmet Sıddık Canpolat olduğu açıklandı. İşçilerden Yılmaz’ın İstanbul’da, Kılıç’ın Samsun’da, Canpolat’ın da Darıca’da toprağa verilecekler.

Yaralı kurtarılan işçilerden Kani Öztürk’ün sağlık durumunun iyiye gittiği, vücudundaki kırıklar nedeniyle bugün ameliyat edileceği bildirildi.

Taşeron ağı, imalat hatası ve üretim zorlamasının ortaya çıkardığı bu iş cinayetinin ardından işçilerin ve ailelerinin yaptığı açıklamalar nasıl bir sömürü cehenneminin sözkonusu olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

‘12 saat çalışıyoruz, bazen 7 saat fazla mesai yaptırılıyor’

Cengiz-Kolin ve Limak ortaklığındaki konsorsiyum tarafından yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen bu dev projede yaşanan iş cinayeti sonrasında işçiler isyan ederek, şantiyedeki insanlık dışı çalışma koşullarını haykırdılar.

Dile gelenler, işçilerin bir insanın fiziki sınırlarını aşacak düzeyde yoğun bir tempoyla çalıştıklarını gösteriyor: ‘Bir vardiya 12 saat. Bazı arkadaşlarımız 12 saat çalıştıktan sonra 7 saat de fazla mesai yapıyor. Şantiyedeki koyternırlarda yaşıyoruz.

‘Bu kaza değil’

İş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerden Mehmet Canpolat’ın kayınpederi Mehmet Sıddık Canpolat ise yaptığı açıklamada yaşanın kaza olmadığını, insanlık dışı bir durumun sözkonusu olduğunu belirterek şunları ifade etti:

Bu kaza değil. 30 saat geçti firmadan kimse gelmedi. Bu insanlık dışı. En azından bir gelir başsağlığı dilerler, bir telefon açarlar. 300 tonluk beton üzerine düşmüş ve 12 saatte cenaze tanınmaz hale gelmiş. 3 çocuğu vardı. 20 gün önce de bir akrabamız 3. havalimanında düşerek ölmüştü.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı