AİHM’nin Demirtaş kararının tercümesi mahkemeye ulaştıAdalet Bakanlığı’nın AİHM’in Selahattin Demirtaş’la ilgili kararının tercümesini Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği öğrenildi


Adalet Bakanlığı’nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “derhal serbest bırakılması” yönündeki kararının tercümesini Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği öğrenildi.

Demirtaş’ın avukatları AİHM kararının ardından Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye başvurusunda bulunmuştu. AİHM’in, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararın tercümesi beklendiği gerekçesiyle dün bir karar çıkmadı.

Mahkeme, Demirtaş’ın avukatlarının yaptırdığı tercümeyi ise dikkate almamıştı.

Tahliye dışında her türlü karar hukuk dışıdır’

Kararın tercümesinin ulaşması nedeniyle avukatların gözleri şimdi mahkemenin nasıl bir karar alacağında.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi (AK) üyesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) tarafı ve AİHM’in yargı yetkisini kabul eden bir ülke olduğunu hatırlatan avukatlar,  açıklamalarında şunları belirtti:

Yargı makamlarının Sayın Demirtaş ile ilgili AİHM’ce verilen kararı tartışma ya da bu kararın aksine bir karar verme yetkisinin ‘Sözleşmenin 46’ıncı Maddesi ve Anayasa’nın 90/5 maddesi’ uyarınca bulunmadığının, derhal tahliye kararı dışındaki her türlü karar hukuk dışı ve görevi kötüye kullanma olacağının altını çizerek, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bir an evvel Sayın Demirtaş’ın tahliyesine karar vermesini beklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.