Arjantin’de G20 protestolarla karşılanıyorArjantin halkının G20 zirvesi boyunca Buenos Aires’i terkedin diyen hükümete yanıtı: Siz gitmeden bitmez bu kavga!


YAŞANACAK DÜNYA

Arjantin’de bugün başlayan G20 Zirvesi öncesinde Buenos Aires’te günlerdir protesto gösterileri düzenleniyor.

Hükümetin, IMF dayatmalarıyla birleşik yoğunlaştırdığı neoliberal politikalara öfkeli olan halk, Salı gününden beri Buenos Aires sokaklarını dolduruyor.

Salı günü sendikalar, Plaza De Mayo Anneleri, öğrenci örgütleri, sokak hareketleri ve neoliberalizm karşıtı diğer grupların katılımıyla 50 bin protestocu ellerinde flamalarla Buenos Aires’in Don Leon Kolbowski Stadyumu’nu doldurdu.

Çarşamba günü başkentin en bilinen caddesi 9 Haziran’ı trafiğe kapatılarak Devlet Başkanı Macri’nin bütçe kesintileri ve diğer kemer sıkma politikaları protesto edildi.

Perşembe günü de sokağa çıkan Buenos Airesliler, Macri hükümetinin yanı sıra IMF ve ABD başta olmak üzere emperyalistlere karşı tepkilerin dile getirdiler.

‘Şehri terkedin’ tehdidine yanıt: Siz gitmeden bitmez bu kavga!

Zirvenin yapılacağı Cuma ve Cumartesi günü Buenos Aires’te marketler, hükümet kurumları ve bankalar kapalı olacak.

Öte yandan zirveye ev sahipliği yapan hükümet protestocuları tehdit etti. Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, başkentin sakinlerine “Tavsiyemiz uzun hafta sonunu fırsat bilip kenti terk etmeniz. Perşembe günü iş çıkışı kenti terk edin, çünkü sizi çok sınayacak bir ortam olacak. Şiddetin baş göstermesi halinde derhal çok güçlü kararlar alacağız ve çok güçlü güvenlik önlemleri yürürlüğe koyacağız.” dedi.

Tehditlere pabuç bırakmayan protestocular ise, hafta sonu da sokakta olacaklarının mesajını verdiler: Siz gitmeden bitmez bu kavga!

Hamburg sendromu

Macri ve hükümetinin talebi üzerine Arjantin Emniyeti Buenos Aires’te 22 bin polis görevlendirdi.

Buenos Aires polisinin, G20 zirvesinin geçen yılki ev sahibi olan Almanya’nın Hamburg kentinin savaş alanına dönmesinin “Buenos Aires’te tekerrür etmesini önlemeye çalışacağı” belirtildi.

Ayrıca Kontrol Et

Potsdam’da İltica Politikasına Karşı Gösteri

Mülteciler Potsdam’da iltica politikasına karşı gösteri düzenledi.