Direne direne kazanacağız!Dokuz işyerinde sendikal mücadele devam ederken, iki fabrikada ise grev var


Tayaş, BBS Metal, Babacanlar Kargo, Aygün Alüminyum işçileri sendikal hakları için direnişteler.

Dizginsiz sömürünün, kölece çalışma koşullarının hüküm sürdüğü, iş cinayetlerinin “fıtrat” olarak görülmeye devam edildiği, güvencesizliğin dayatıldığı işçi sınıfı henüz güçlü ve birleşik bir mücadele hattı yaratamamış olsa da irili ufaklı direnişlerle varlığını ve gücünün hissettirmeye devam ediyor.

Hemen tüm direnişler aynı zamanda burjuvazi ve siyasi temsilcilerinin krizinin derinliğini olduğu kadar, korkusunu da ifade eden bir saldırganlık ve çözümsüzlüğün ifadesi olmaya da devam ediyor.

TARİŞ, Cargill, Flormar, Tayaş, BBS Metal, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi ile Muğla ve Urfa’daki TÜVTÜRK Taşıt Muayene istasyonları ile Aygün Alüminyum’da işçiler sendika düşmanı politikalara karşı direnmeye devam ediyor.

İzmir Torbalı’daki Süperpak’ta ve İstanbul Avcılar’daki Gripin İlaç’ta ise toplusözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan grevler devam ediyor.

Flormar’da 200. gün

Flormar direnişi 200. Gününde devam ediyor. Flormar direnişi baskılara, yasaklara rağmen kararlılıkla devam ediyor. Ateş yakmak, çadır kurmak, ses aracı kullanmak yasak… Bütün bu yasaklara rağmen havanın karına, soğuğuna, yağmuruna ve ayazına rağmen sloganları, müzikleriyle, dayanışma ve desteklerle direniş Flormar’da kararlılığını her geçen gün arttırarak devam ediyor.

Tariş’te direniş 23. gününde

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişleri 23. gününde devam ediyor.

Direnişteki Tariş işçileri, kışın soğuğuna, yağmuruna, ayazına karşı yaktıkları direniş ateşiyle ısınıyor. Direnişçi işçiler fabrika içinde çalışan arkadaşlarına seslenerek mücadeleyi büyütme çağrısı yapıyor.

23 gündür devam eden direnişte işçiler mücadele azimlerini ve haklılıklarını haykırarak yollarına devam ediyorlar.

130 kişilik fabrikada 120 kişi sendikaya üye olmuş, yetki alınmışken patron işçi kıyımının düğmesine basarak sendikal örgütlenmenin altını boşaltmaya girişmişti. 11 arkadaşlarının işten atıldığını öğrenen TARİŞ işçileri fabrikayı terk etmeme eylemi yapmış, eyleme polis saldırmış ve aralarında sendikacıların da olduğu 100 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan işçiler serbest bırakıldıktan sonra, işten atılan işçiler sendikayla birlikte fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Cargill’de 226 gündür süren direniş

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Cargill işçilerinin fabrika önündeki direnişleri 226 gündür devam ediyor. Cargill direnişçileri “çocuklarımız iyi yaşasın diye babalar direniyor” şiarını pankartlarına taşıyarak direnişlerinin ilk gününden beri fabrika önünde sendika hakları için kararlılıkla direniyorlar.

Cargill direnişi de direniş ve sınıf dostlarının dayanışma ve destekleriyle buluşmaya devam ediyor.

14 Cargil direnişçisi kışın soğuğuna, ayazına, karına, yağmuruna karşı direniş ateşinin sıcaklığında GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ diyerek direnişteki kararlılıklarını haykırıyorlar.

Muğla ve Urfa TÜV-TÜRK direnişleri

Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten atılan Muğla ve Urfa TÜV-TÜRK işçilerinin direnişleri devam ediyor. Muğla’daki direniş 108, Urfa’dakiyse 10. gününü geride bıraktı.

Eskişehir Reysaş TÜV-TÜRK’te de işçiler Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten çıkarıldı ve Eskişehir Sarıcakaya İlçe yolu üzerinde bulunan araç muayene istasyonu önünde eylem yaparak alınan karara tepki gösterdi.

Yapılan basın açıklamasında Çıkarılan işçiler adına konuşan Musaffet Oktay,  “İşveren bizim sendika gücümüzü yıkmak istemiştir. Hiçbir şekilde kendimizi işverene ezdirmedik. Yasal yollarla hakkımızı arayarak tekrar işimize geri döneceğiz” dedi.

Babacanlar Kargo’da direniş sürüyor

Antep’te Türk-İş’e bağlı TÜMTİS  Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan ve açtıkları işe iade davasını kazanan Babacanlar Kargo Şirketi çalışanı 9 işçinin direnişi  449’uncu gününde devam ediyor.

Tayaş’ta 9. gün

Kocaeli Gebze’de bulunan Tayaş’ta DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 9. gününde devam ediyor. Öte yandan yine Gıda-İş’e üye oldukları için işten atılan TARİŞ işçilerinin direnişi de 21. gününde devam ediyor.

BBS Metal’de 77 gün

Kocaeli Gebze’de bulunan BBS Metal Fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 11 işçinin fabrika önündeki direnişi 77’ıncı gününde devam ediyor.

Efeler direnişi sürüyor

Efeler direnişi 144. Gününde devam ediyor. Aydın B.Şehir BLD. İmar A.Ş’de sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin başlattıkları direniş 144. Gününde devam ediyor. İşten atılan işçiler işlerine geri dönme ve sendika hakları için mücadeleye kararlı bir şekilde devam ediyor.

Gülsan’da direniş 38 gündür sürüyor

Gülsan’da direniş 38. Gününde devam ediyor. Gülsan Grup’a bağlı cam fabrikasında tazminatsız işten çıkarılan 213 işçinin direnişi devam ediyor. Gülsan fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler 23 Ekim’de üretimi durdurdular. Ertesi gün sabah ise fabrika patronları işçileri işten çıkarıp, ne ihbar ne kıdem tazminatlarını, ücretleri dahil ödemeden ortadan kayboldu. Gülsan’da kapı önüne konulan işçiler hakkımızı alana kadar hiçbir yere gitmiyoruz diyerek direnişe geçtiler. Gülsan direnişi kararlılıkla 37 gündür devam ediyor.

Gripin’de grev 2. gününde

Avcılar Fruzköy’de Gripin Fabrikasında grev 2. Gününde yasaklara ve hava muhalefetine rağmen direniş canlılığıyla devam etmekte. İşçilerin yüzde 25 zam talebine karşılık patronun yüzde 17 dayatması nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin tıkandığı Gripin’de polis, Valiliğin emri olduğunu söyleyerek işçilerin çadır kurmasını engelledi. Çoğunluğu kadın olan işçiler, soğuk hava koşullarına rağmen patronun dayatmasına karşı grevi sürdürmekte kararlı.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu