EYT’liler örgütleniyor, eyleme hazırlanıyorlarEyleme hazırlanan EYT’liler 16 Aralık’ta Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde buluşuyor, ayrıntılara dair açıklamaları daha sonra yapacaklar


Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) eyleme hazırlanıyor. 16 Aralık’ta Beşiktaş’ta bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde buluşarak, bundan sonra neler yapabileceklerine dair bir takvim belirleyecekler. Ayrıntıları ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacaklar.

1999 yılında çıkarılan emeklilik yasasıyla kadınlar için 20, erkekler için 25 hizmet yılını dolduranların normal şartlarda emekli olmaları gerekirken, emeklilik hakları gasp edildi.

Devlet tarafından genç, patronlar tarafından yaşlı olarak görülen, sigorta prim gününü doldurulmasına rağmen emekli edilmeyen, üstelik sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sağlık primi ödemek zorunda bırakılan EYT’liler, adeta açlık ve yoksulluğa mahkum ediliyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir konuşmasında “bir de bunlar türedi” diyerek onları da ötekileştirip, yok saymaya çalıştı.

Bu sözleri sarf etmesinin üzerinden çok zaman geçmemişken kendisinin 46-48 yaşlarında iki kez emekli olduğunun açığa çıkması ve maaşını 72 bin liraya çıkarması da EYT’liler arasında tepkilere neden oldu.

Erdoğan, EYT konusunda konuşurken Avrupa’da emeklilik yaşının kadınlarda 60, erkeklerde ise 65 olduğunu söyleyerek kılıçlarını çekti. Unuttuğu şeyse, burasının Türkiye olduğu ve yaşam standartlarının Avrupalı işçi ve emekçilerin standartlarının yanından bile geçemeyeceğiydi. Ne işsizlik ödeneği, ne çocuk yardımı ve bakım masrafları, ne kira yardımı, ne sağlık yardımı, ne eğitim alanındaki olanakları açısından hiçbir benzerlikleri yoktu.

Erdoğan sadece rakam vererek bir illüzyon yaratabileceğini sansa da EYT’liler gerçeği bildikleri için bu illüzyona kanmamakta kararlılar.

EYT’liler her gün, her saat yerel seçimlerden önce yasanın çıkarılması gerektiğini, eğer yerel seçimlerden önce çıkarılmazsa özellikle AKP ve MHP’ye oy vermeyeceklerini sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar. Her ilde tüm parti il başkanlarıyla, belediye başkan adaylarıyla, ulaşabildikleri her kanaldan EYT yasasını hatırlatıyorlar.

EYT’liler her ilde bir araya geliyor, kahvaltılar, toplantılar yapıyor. Son süreçte ise büyük İstanbul buluşmasının hazırlığını yapıyorlar.

EYT yoksa oy da yok diyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”