Ankara’daki TOKİ direnişi sürüyorAnkara’daki TOKİ konutlarında bünyesinde çalıştıkları yüklenici firma konkordato ilan edince alacaklarının TOKİ tarafından ödeneceği söylenen ve fakat 2 yıldır oyalanan işçilerin direnişi sürerken gözaltı ve tutuklamayla tehdit edildiler


Ankara TOKİ konutlarında yüklenici firma Çınar Alt Yapı A.Ş &Etken Gayrımenkul Yat.Inş.Ltd.Şti ve iş ortaklığında çalışan ve bağlı oldukları firma konkordatoya gidince alacaklarının TOKİ tarafından ödeneceği taahhüt edildiği için şantiyedeki işlerine devam eden, fakat yaklaşık 2 yıldır oyalanan işçilerin direnişi devam ediyor.

22 Kasım’da başlayan direniş sürecine ilişkin açıklama yapan işçiler, TOKİ ve devreye giren resmi yetkililerce sorunun çözüleceği söylenmesine rağmen, aynı oyalamacı tutumun sürdüğünü, üstüne bir de gözaltı ve tutuklanmakla tehdit edildiklerini belirterek, şunları söylediler:

ALIN TERİMİZİN GASBINA KARŞILIK DİRENİŞTEYİZ.

 

Bizler Ankara TOKİ konutlarında çalışan işçileriz. Yaklaşık 2 yıldır TOKİ’de yüklenici firma Gökhan SARAL’ın sahibi olduğu Çınar Alt Yapı A.Ş &Etken Gayrımenkul Yat.Inş.Ltd.Şti ve iş ortaklığında çalışıyoruz. 2018 Şubatında konkordato ilan eden Gökhan SARAL’ın şirketinden TOKI’nin tüm alacak ve haklarımızı ödeyeceği taahhüdü nedeniyle işe devam ettik. 2018 Ocak ayından bu yana hiç bir ücret almadığımız gibi devlet kuruluşu olan TOKİ ve taşeron firma bizleri sigortasız ve kaçak olarak çalıştırmıştır. TOKİ yönetiminin 2018 Nisanında ödeme yapacaklarına dair verdikleri söz ve taahhüt şu ana kadar defalarca yerine getirilmeyerek bugüne gelinmiştir.

 

Tüm bu alın terimizin gaspına yönelik gerek TOKİ’nin gerekse taşeron firmanın yaptığı oyalamaların karşısında biz TOKİ işçileri 22.11.2018 tarihinde TOKİ Gülveren konutları önünde hak alma direnişini başlattık.

 

Bunun  üzerine 26.11.2018 tarihinde TOKİ’nin şantiye şefi ile beraber Mamak ilçe emniyet müdürü bizlerle görüşerek, 28.11.2018’de ödeme yapılacağını belirterek direnişi bitirmemizi söylemiştir.

 

28.11.2018’e gelindiğinde bize ödeme yerine kolluk güçleri vasıtasıyla Mamak Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek burada kaymakam, emniyet müdürü, 2 bakanlık müfettişi, TOKİ yetkilisi ve taşeron firma avukatlarıyla görüşme yapıldı.

 

Yine bildik oyalama taktiğiyle 30.11.2018 tarihinde ödeme yapılacağı taahhüt edilerek direnişe devam edilirse gözaltı ve tutuklama tehdidinde bulunulmuştur. Gelinen noktada alacaklarımız ödenmemiştir.

 

“Hak verilmez alınır” bilincinde olan biz TOKİ işçileri tüm tehdit ve oyalamalara karşılık  direnç ve inançla alın terimizin gaspına karşı mücadelemizi yükselteceğiz.

 

Bu onurlu mücadelemizde herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.

 

DİRENİŞTEKİ TOKİ İŞÇİLERİ

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…