3. Havalimanı şantiyesi köle kampı!Haklarını istedikleri için jandarma zoruyla yatakhanelerinden çıkarılan 3. Havalimanı işçileri gece 2. pist kamp amirliğinin yatakhanesine götürüldüler, jandarma dipçiği altında sabahladılar


3’üncü Havalimanı şantiyesinde taşeron firma DGS bünyesinde çalışan 3 yüze yakın işçi, firma konkordato ilan edince ücretleri ve diğer haklarını alamadıkları gibi muhatapsız da kaldılar. İş yasası gereği taşeron firma ödeme yapmadığı koşullarda esas sorumlunun ana firma olduğu gerçeğiyle hareket eden işçiler, İGA yetkilileriyle görüştüler. İGA yetkilileri de sorunu çözmeye yanaşmadı, tersine “biz alacaklarınızı DGS’ye ödedik” dedi.

İşçiler, DGS’nin İGA’ya verdiği teminattan ödenmesi konusunda ısrarcı oldular. Fakat İGA sorunu çözmeye yanaşmayınca önceki gün iş yapmama haklarını kullandılar. Bu eylemin 2. gününde İGA jandarma ve özel güvenliği devreye sokarak, işçileri kaldıkları Akpınar İşçi Kampı’ndaki yatakhanelerden zorla çıkardılar. Akşam uzun süre kamp içinde bekleyen işçiler gece saat 01:30 sıralarında otobüslere bindirilerek 2. pist kamp amirliğinin yemekhanesinde, jandarma ablukası altında geçirdiler.

İnşaat-İş yaptığı açıklamada, işçilerin “ne olacaksa yarın belli olacak” dediklerini duyurdu.

Sendika’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

3’üncü Havalimanı artık kelimenin gerçek anlamıyla bir köle kampı olmuş durumda. İşçiler jandarma dipçiğinin gölgesinde nefes alıp veriyorlar! Ücretleri ve diğer hakları da artık dipçik zoruyla gasbediliyor!

 

3’üncü Havalimanı’nda DGS firması bünyesinde çalışan yüzlerce arkadaşımız, firmanın konkordato ilan etmesinden sonra alamadıkları ücretleri (kiminin 1 ay, kiminin 3 ya da 4 ay) için ana firma olan İGA yetkililerine başvurdular. Yasalar gereği işçi haklarını ödemek zorunda olan İGA hakkedişi DGS’ye ödediğinde ısrar ederek işçi alacaklarının sorumluluğundan kaçmaya çalıştı. Arkadaşlarımız İGA yetkililerinden alacaklarının DGS’nin kendilerine verdikleri teminattan ödenmesini istediler.

 

Yaklaşık 1 haftadır bu içerikte yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca son 2 gün iş görmeme haklarını kullandılar.

 

Bu gelişmelerden sonra dün, İGA’nın emrini yerine getiren jandarma ve özel güvenlik arkadaşlarımızı kaldıkları Akpınar İşçi Kampı’ndaki yatakhanelerden zorla çıkardılar.

 

Gece boyunca kamp içinde bekleyen arkadaşlarımız, ilerleyen saatlerde (yaklaşık 01:30) otobüslere bindirerek 2. pist kamp amirliğinin yemekhanesine götürdüler. Geceyi burada jandarma ablukası altında geçirdiler.

 

Sabah itibariyle işçi arkadaşlarımız “ne olacaksa yarın belli olacak” diye belirttiler!

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu