Almanya’da on binler iklim için sokağa çıktıPolonya’da yapılacak Dünya İklim Konferansı öncesinde, Köln ve Berlin kentlerinde toplam 40 bine yakın gösterici Federal Hükümet’in iklim politikasını protesto etti


YAŞANACAK DÜNYA

Dünya İklim Konferansı’nın başlamasına iki gün kala, Almanya’nın Köln ve Berlin kentlerinde on binlerce kişi sokağa dökülerek, enerji kaynağı olarak kömürden vazgeçilmesi sürecinin hızlandırılması talebini yineledi ve Berlin hükümetinin iklim politikasını protesto etti. Organizatörlerin verdiği bilgiye göre, Köln’deki protesto yürüyüşüne 22 bin kişi katılırken, başkent Berlin’de Başbakanlık binası önündeki gösteriye 16 bin kişi katıldı ve “Federal Hükümet’in iklim korumadaki başarısızlığını” protesto etti.

Gösteriler Greenpeace, Çevre ve Doğayı Koruma Birliği (BUND), Almanya Çevreyi Koruma Birliği (Naturschutzbund Deutschland) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) gibi çevre grupları ile bir dizi sivil toplum örgütü ile kiliselere bağlı yardım kuruluşlarının oluşturduğu bir ittifakın çağrısıyla düzenlendi.

Köln ve Berlin’deki protesto gösterilerinde, Federal Hükümet’in, Polonya’nın Katoviçe kentinde yapılacak Dünya İklim Konferansı’na eli boş gideceği eleştirisini dile getirdi. Yapılan açıklamada, hükümetin 2020 için konulan iklim hedeflerinden vazgeçtiği, oysa istenilseydi kararlı adımlarla bu hedefin ulaşılabilir olduğu vurgulandı ve “Geleceğimiz için, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için son maçtayız” ifadesi kullanıldı.

Katoviçe’deki Birleşmiş Milletler 24. İklim Konferansı Pazartesi günü başlayacak. Tüm dünyadan üst düzey politikacıların beklendiği konferansta Almanya’yı Federal Çevre Bakanı Sosyal Demokrat Svenja Schulze, Türkiye’yi de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum temsil edecek. 197 ülkeden delegeler, 14 Aralık tarihine kadar görüşmeler yaparak, 2015 yılında kararlaştırılan Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesini ele alacak.

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı