Dilovası halkı OSB’ye karşı basın açıklaması yaptıDilovası halkı mahallerine kurulan Kömürcüler OSB’nin kaldırılması için basın açıklaması yaptı.


Sanayi kirliliğinin zirve yaptığı ve kanser oranının yüzde 33,7’yle rekor düzeye ulaştığı Kocaeli/Dilovası’nda halk,  Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin kaldırılması talebiyle basın açıklaması yaptı. Artık nefes alamayacak duruma geldiklerini ve her evde solunum cihazı bulunduğunu belirten Dilovası halkı, mahallelerin içine kadar giren Kömürcüler OGB’nin buradan kaldırılmasını ve rahat nefes almayı istediklerini belirtiyorlar. Sadece hava kirliliği değil, yerleşim alanlarınında katledildiğini belirtilen Dilovası halkı, bu uygulamalarla kendilerinin göçe zorlandığını belirtiyorlar.

Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSDER) Başkanı İsmail Sami, zamanında bu durumla ilgili dosyanın Cumhurbaşkanına sunulduğunu, verilen sözlerin ise lafta kaldığını belirterek  “Bu yerel seçimlerde kim gelirse gelsin Kömürcüler OSB’yi kaldırma sözü alacağız” dedi. Bölgedeki yurttaşların mağdur olduğunu ifade eden Sami, “Çocuklarımız, yetişkinlerimiz hasta. Bu konuyu yetkililere defalarca anlattık, herkes bu konuyu biliyor, defalarca medyaya da çıktı. Bu durumla ilgili kimse üç maymunu oynamasın. Bu konuyu seçim öncesi gündemde tutacağız. Yerel seçimlerde kim gelirse gelsin Kömürcüler OSB’yi kaldırma sözü alacağız” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir