Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde iş bırakmaEtlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler 4 aydır alamadıkları ücretlerinin ödenmesi talebiyle iş bıraktılar


Mega projelerin gerçek yüzü her geçen gün ortalığa dökülüyor.

Mega projeler, inşaat işçilerinin kanı canı, gasp edilen hakları pahasına hayata geçiriliyor. Dayatılan kölelik, açlık ve yoksulluk sınır tanımıyor. Bütün bunlar baskı, şiddet ve zorbalıkla at başı gidiyor.

14 Eylül’de 3. Havalimanı işçilerinin insanca çalışma, insanca yaşam taleplerinin karşılanması için ayağa kalkışları, inşaat baronları isteği doğrultusunda azgınca saldırı, gözaltı ve tutuklamalarla karşılanmıştı.

Çok geçmedi, daha birkaç gün önce 3. Havalimanı ulaşımı için yapılmasına hız verilen Gebze Viyadükü’nün bazı bölümleri çöktü ve kolonların altında kalan işçiler hayatını kaybetti.

Dün 3. Havalimanı’nda dört aydır ücretleri ödenmeyen işçilerin iki gündür iş bıraktıkları ve ücretlerimizi istiyoruz dedikleri için jandarma-ÖGB zoruyla eşyaları kapı önüne konuldu. Gece geç saatlerde bulundukları kamp alanından alınıp güvenlik güçleri nezaretinde başka bir kamp alanına götürüldüler; yoğun jandarma ablukası altına alındılar.

Bugün ise Ankara Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçilerin ücretleri ödenmediği için iş bıraktıkları haberi basına yansıdı.

İşçilerin bütün sektörlerde çalışma koşullarının nasıl bir kölelik dayatmasıyla hayata geçirildiğini biliyoruz. Ancak son birkaç ayda inşaat sektöründe inşaat işçilerine, özellikle de mega projelerde çalışan işçilere, nasıl bir kölelik ötesi dayatıldığı ortaya çıkmıştı.

Bunlardan biri de Ankara Etlik Şehir Hastaneleri. Şehir hastaneleri projelerinin en büyüğü olarak halen inşaatına devam edilen Etlik Şehir Hastanesi, İtalyan Astaldi ile AKP döneminde parlayan sermaye gruplarından Türkerler Grubu’nun ortaklaşa yürüttüğü bir proje.

Ankara Etlik Şehir Hastaneleri inşaatında çalışan işçilerin, havasız bodrum katlarında barınmak zorunda kaldıkları, kurtlu yemeklerin servis edildiği, ücretlerinin ödenmediği basına yansımıştı.

Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çalışan binlerce işçi Ağustos ayında insanca çalışma, barınma ve beslenme koşulları, seçilen temsilcilerin şantiye koşullarını denetlemesi ve işçilere yönelik işten atılma tehditlerine son verilmesi talebiyle eyleme geçmişlerdi.

Eylül’de, inşaatta taşeron olarak faaliyet gösteren ŞRD 3K adlı şirket, 200 işçinin işine son vermiş. Ücretlerini ödeyeceği sözünü vermiş ancak verilen söz tutulmadı, işçilerin ücretleri ödenmedi. Bu sabah ise inşaatta çalışan temizlik işçilerinin de 4 aydır maaşlarını alamadıkları öğrenildi. Temizlik için işe alınan işçilere, temizlik dışında kum çekme, çamur atma, kuyuya inme gibi işlerin zorla yaptırıldığı, işçilerin yol parası bulamadıkları için şantiyeye yürüyerek gelip-gitmek zorunda kaldıkları da ifade ediliyor.

Kendi işleri dışında iş yaptırılmaya çalışılan temizlik işçileri, 15 günde bir maske verdiğini, suya girerken çizme ve eldiveni doğru düzgün alamadıklarını, aldıkları zaman da kullanılmış, hijyenik olmayan malzemeler verildiğini, günde 10 saat çalıştırıldıklarını, Pazar günleri ise zorunlu mesaiye çağrıldıklarını belirtiyorlar. Çalışma koşullarının düzeltilmesi için patronlarla görüşen işçiler işten çıkarıldı. Dört aydır ücretlerini alamayan işçilerle ücretleri ödenmeyen tüm işçiler ücretlerinin ödenmesi talebiyle bu sabah iş bırakma eylemine başladılar.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi