TOKİ işçileri direnişlerinin basın açıklamasına polis ablukasıDün gece gözaltına alınan ve direniş alanlarına çamur yığılan TOKİ direnişçileri: “İki senedir yasal yolları deniyoruz. Ama hukuk emekçiler için işlememekte. O nedenle hakkımız olanı alana kadar direneceğiz, başka yolu yok!”


Mamak Gülseren TOKİ önünde gasp edilen ücretleri için 12 gündür direnişte olan işçiler bugün saat 13:00’da TOKİ Merkez Binası önüne giderek açıklama yaptılar. Açıklamaya katılmak ve direnişteki işçilere destek vermek için gelenleri açıklamanın yapılacağı alana almayan polis, desteğe gelenleri her zamanki gibi “bu bir emek mücadelesi, ekmek mücadelesi, siz başka yönlere çekmeye çalışıyorsunuz, provoke etmeye çalışıyorsunuz” safsatasını savurdu. Ayrıca sarı basın kartı olmayan basın emekçileri de basın açıklamasının yapılacağı alana alınmadılar.

TOKİ direnişçileri, basın açıklamasını yapacakları alana polis nezaretinde alındılar. Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen basın açıklamasından sonra direnişçiler, TOKİ Merkez binasında bulunan yetkililerle görüşmek istediklerini söylediler ancak TOKİ yetkilileri görüşme talebini reddetti. Bunun üzerine TOKİ Merkezi önünden ayrılan işçiler destekçiler ile birlikte direniş alanına hareket ettiler.

TOKİ direnişçileri dün akşam geç saatlerde direniş alanından darp edilerek gözaltına alınmışlardı. Görüştüğümüz işçiler gözaltı sürecini aktardı:

Dün akşam geç saatlerde gözaltına alınan TOKİ direnişçileri gece saatlerinde serbest bırakıldılar. Gözaltında “bir daha direniş alanına gitmeyeceksiniz” denilerek tehdit edilen direnişçiler kabahatler kanunundan para cezası kesilerek serbest bırakıldılar. Serbest bırakılan TOKİ direnişçileri, direniş alanına geldiklerinde, direniş çadırının bulunduğu yere emniyet ve TOKİ güvenliği tarafından kamyonlarla çamur hale bulunan toprak döküldüğünü ve özel eşyalarının direniş alanının karşı tarafına yığıldığını gördüler.

Gözaltı sonrası görüştüğümüz direnişçi işçiler “Emniyet müdür yardımcısının haklarını başka yollardan aramalarını, yasal yolları kullanmalarını üstüne basa basa belirterek direnişe devam ederlerse yine gözaltına alınacakları tehdidinin yapıldığını” belirttiler.

TOKİ direnişçleri “Biz defalarca hak ve hukuk yolunu denedik, bir sonuç çıkmadı. İki senedir yasal yolları deniyoruz. Ama gördüğünüz gibi hukuksal ve yasal yollar, adalet dediğimiz şey işçiler ve emekçiler için işlememekte. Yasalarda, hukukta patronlar için geçerli, onlar rahat hareket etsin diye var. Bize ise görüldüğü gibi direnmekten, hakkımızı sokakta aramaktan, sesimizi geniş kesimlere duyurarak kamuoyu oluşturup hakkımızı yiyenleri teşhir etmekten başka bir yol bırakmıyorlar. O nedenle hakkımız olanı alana kadar direneceğiz başka yolu yok.” ifadelerini kullandı.

 

 

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.