Tuzla’dan İzmir’e sendika düşmanlığıTuzla’daki CPS Automotive Tekstil, fabrikayı İzmir’e taşıyacağını söyleyerek 200 işçiyi işten çıkaracağını duyurdu


İşçi ve sendika düşmanlığı hız kesmeden sürerken buna karşı direnişler de katlanarak devam ediyor.

İstanbul Tuzla’da bulunan CPS Automotive Tekstil Fabrikası, sendikalı işçileri işten atmak için fabrikayı İzmir’e taşıyacağını söyleyerek 200 işçiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Deritesk Sendikası’nda örgütlü olan işçiler fabrikanın Tuzla’dan İzmir’e taşınmasını ve işçi kıyımını fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirerek protesto etti.

Açıklamaya yüzlerce işçi katıldı. İşçiler sık sık “Volkswagen şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Sendika hakkımız engellenemez!” sloganları atarak tepkilerini dile getirirken basın açıklamasını yapan Deriteks Başkanı Musa Servi konuşmasında, “Bu krizin sebebi biz değiliz. Krizin faturasının işçi ve emekçilere çıkarılmaması gerekiyor. İşçilerin ve emekçilerin böylesi bir durumu kabul etmemesi gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

Konuşmasının devamında ise, “Buradaki siparişlerin oraya kaydırılmaması, üretimin burada devam etmesini istiyoruz. Bu duruma karşı protestolarımızı devam ettireceğiz ve önümüzdeki günlerde İzmir’e taşınacak olan fabrikanın önünde oturma eylemlerine başlayacağız. Almanya’daki Volkswagen’e sesleniyoruz. Hem ulusal hem de uluslararası temelde mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi