Efeler’de JES’e karşı eylem sürüyorKızılcaköy’de yapılmak istenen JES’e karşı çıkan köylülere saldırı bugün de devam etti


Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy’de yapılmak istenen JES’e karşı çıkanlara yönelik müdahale bugün de devam etti. Ağaçlar kesilmeye devam ettiği sürece bölgeyi terk etmeyeceklerini belirten AYÇEP Yöneticisi Gönül Hastaoğlu, “Kadınlar ölse de toprağının yok olmasına izin vermeyecek” dedi.
Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy’de Gürmat Enerji Şirketi’nin yapmak istediği Jeotermal Enerji Santrali (JES) için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu çıkmadan bölgedeki ağaçlar sökülmeye başlandı. Santralin yapılacağı arazinin etrafı tel örgütlerle çevrilerek ağaçların sökülmeye başlanması protestolara neden oldu. Dün bölgeye yürümek isteyen kitleye yönelik müdahalede 3 kadın yaralanmıştı. Bu sabah saatlerinden itibaren de Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) ve köylüler alana giderek ağaçların sökülmesine karşı çıktı. Bölgede nöbet tutan jandarma gaz bombası ve TOMA ile müdahale etti. Müdahalede gazdan etkilenen Nigar Gözelgöl, ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Yaşananlara ilişkin bilgi veren AYÇEP Yöneticisi Gönül Hastaoğlu, “TOMA gaz sıktı diye direnişimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Dün de müdahale sırasında 3 kadının yaralanması sonucu hastaneye kaldırıldığını söyleyen Hastaoğlu, yaralananların daha sonra da konuya ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.
‘YAŞLI KADINLARIN YÜZÜNE GAZ SIKILIR MI?’
Gece de santral için çalışmaların devam ettiğini ve alandaki ağaçların sökülmeye başlandığını ifade eden Hastaoğlu, yaşananları şöyle aktardı:
Bugün gerginlik daha da arttı. ÇED toplantısının daha sonucu gelmeden bunlar santral hazırlıklarına başladı. Dolayısıyla ortada hukuka aykırı bir durum var. Buna karşı çıkan çoğunluğu kadına TOMA’larla biber gazı sıkılıyor. Yaşlı kadınlar var orada bunların yüzüne biber gazı sıkılır mı? Bunlardan biri ölse kim hesabını verecek? Zaten dün yaralananlar arasında bulunan bir kadının hayati tehlikesi vardı.
‘KADINLAR ÖLSE DE SANTRALE İZİN VERMEYECEK’
Jandarma Komutanı’nın köylüye “Siz burayı bırakın gidin bende adamları göndereceğim” dediğini ancak köylünün bölgeyi terk etmediğini söyleyen Hastaoğlu, “Doğru olan köylünün alanı bırakmamasıdır. İki biber gazı sıktı köylüleri püskürttük diyecekler. Köylüler asla geri çekilmeyecek. Şu an avukatlar herkes orada, görüşmeler sürüyor. Tabii gerginlikte devam ediyor, firma ağaç kesmeyi durdurmadığı sürece geri çekilmeyeceğiz. Kadınlar ölse de toprağının yok olmasına izin vermeyecek.”
Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.