Fransa’da şoförler ve çiftçiler greve çıkıyor‘Sarı yelekliler’, öğrenciler, işçiler, emekliler, ambulansçılar… Protestolar devam ederken çiftçiler ve şoförler sokağa inecek


YAŞANACAK DÜNYA

17 Kasım’dan bu yana akaryakıt zamlarını protesto ile başlayan, talepleri ve kapsamı giderek genişleyen “Sarı Yelekliler” eylemi karşısında hükümetin geri adım atması protestoları sonlandırmaya yetmiyor.

Hükümetin söylemlerinden ikna olmuşa benzemeyen “Sarı Yelekliler”in Cumartesi günü yeniden sokağa inmesi beklenirken, taşımacılık sektörü çalışanlarının ücretlerindeki gaspa karşı da süresiz greve gidiliyor.

Ülkenin en büyük sendikalarından CGT ile FO tarafından yapılan açıklamada, “karayolu şoförlerinin maaş gasplarına karşı Pazar gecesi saat 22.00’den itibaren süresiz greve gidileceğini” duyurdu.

Çiftçiler sendikası FNSEA ise, bu açıklamanın ardından “çiftçilerin daha iyi bir gelir elde etmesine yardım etmek için gelecek hafta greve çıkılacağını ve  protesto gösterileri düzenleneceğin” belirtti.

2016 yılında çıkarılan bir kararname ile karayolu taşımacılığında çalışan şoförlerin fazla çalışma saatlerinin ek yüzde 25 ila yüzde 50 arasında ödenmesi öngörülmüştü. Ancak Fransa’da idari kararlarda yetkili merci olan Devlet Konseyi, bu kararnameyi iptal etmiş ve fazla mesai saatlerine ek yüzde 10 maaş ödenmesini kararlaştırmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor