”Her şeyi değiştirmeye cüret et!”Fransa’da hükümete geri adım attıran direnişlerin, Paris’te direnişçilerin sokaklara yazdıkları gibi “Her şeyi değiştirmeye cüret edilebileceği” noktasında dünya çapında bir moral etkisi olduğu açıktır


Yaşanacak Dünya

Fransa’da, İçişleri Bakanlığı’nda görevli idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçiler de direnişe geçiyor

Sarı Yelekliler isyanı, hükümete zammı önce askıya aldırıp ardından iptal ettirirken, direnişle elde edilen kazanımın moral gücüyle Fransa içinde  değişik kesimlerin yanı sıra, diğer ülkelerdeki çeşitli toplumsal kesimlerden de direnişe destek eylemleri devam ediyor.

Fransa’nın en büyük çiftçi sendikasının, üretim maliyetlerinin artışını protesto etmek için bir haftalık eylem kararı almasının ardından, polis sendikalarından Vigi de, Sarı Yelekliler direnişine destek vermek için süresiz grev başlatacaklarını duyurdu.

Avrupa’da ise Belçika ve Hollanda’dan sonra, Almanya‘ya sıçrayan eylemlerden biri Berlin‘in merkezi yerlerinden Brandenburg Tor’da yapılmıştı.

Yalnız Fransa’da “Polis Sendika”sının direnişe destek kararı, sanıldığı gibi, sokakta göstericilere saldıran polisleri kapsamıyor. İçişleri bakanlığında görevli idari teknik personeli kapsıyor. Çağrıyı polis sendikasının yapmış olmasından hareketle,özellikle sosyal medyada “olması gerektiği gibi, halkının yanında polis” gibi yorumları doğrulamıyor. Bu tarz yorumlar, burjuva devletlerde polis teşkilatı yapılandırmasının niteliğini unutmuş gözüküyor.

Yanılsamalı yorumlarla “ilerici polis” aramak ne kadar yersiz ve yanlışsa, Fransa’da hükümete geri adım attıran direnişlerin, Paris’te direnişçilerin sokaklara yazdıkları gibi “Her şeyi değiştirmeye cüret edilebileceği” noktasında dünya çapında bir moral etkisi olduğu da bir o kadar doğrudur. Sokağın tamamen kendi gücüne güveninin ciddi bir tecrübesidir.

Ayrıca Kontrol Et

Siz Filistin’de Daha Çok “Taş Generali” Çıkartırsınız

YAŞANACAK DÜNYA “Uluslararası insani hukukun bariz ve sürekli gözardı edilmesi hız kesmeden devam ediyor. Gazze’de …