İşçiler Recticel fabrikasına kendilerini kilitlediTuzla’da Recticel işçiler kendilerini fabrikaya kilitledi


Tuzla’da bulunan Recticel Fabrikası’nda sendika düşmanlığına karşı fabrikada çalışan ve sendikal örgütlenme yapan işçiler kendilerini fabrikaya kilitleyerek eylem başlattılar.

Petrol-İş Sendikası’nın üç yıldır devam eden örgütlüğüne patronların cevabı yine bilindik işçi ve sendika düşmanlığı oldu. İşçiler ise patronun bu düşmanlığına karşı fili eylem başlatarak dün kendilerini fabrikaya kilitlediler.  

İçerde eylem devam ederken fabrika önünde açıklama yapan Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Recticel’de iş tanımının farklı bir işkolunda belirlenmesine karşı Petrol-İş Sendikası’nın hukuki süreç başlattığını ve incelemeler sonucunda işkolunun 4 no’lu olarak belirlendiğini belirtti. Örgütlenme çalışmalarının 3 yıldır sürdüğü belirten Tekik, işverenin yargı ve bakanlık kararını tanımadığı dile getirdi.

Mesut Tekik, Recticel patronunun, işçilerin sendikalı olma iradesini boşa çıkarma girişimlerine devam ederek uluslararası çalışma normlarına, Anayasaya ve yasalara aykırı davrandığını belirtti. Petrol-İş Sendikası’nın diyaloğa ve müzakereye açık olduğunu belirten Tekik, patrona de çağrı yaparak bir an önce masaya oturması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca Kontrol Et

Abalıoğlu Lezita’da patron her yolla örgütlenme ve grev hakkına saldırıyor

Patronların işçi sınıfının örgütlenmesini engellemek için yapmayacağı şey yok! İzmir Kemalpaşa’daki Abalıoğlu Lezita işçileri, 2021’de Öz Gıda-İş’te örgütlendi, patron yetkiye itiraz etti, dava işçiler lehine sonuçlandı. Sendikayı tanımamakta ısrar edince alınan grev kararının karşısına Hindistan’dan işçi getirtmek, fabrikanın etrafını tel ve TIR dorseleriyle çitlemek, işçileri baskıyla istifa etmeye zorlamak gibi saldırı biçimleriyle çıktı