İZBAN işçileri 10 Aralık’ta greve gidiyor13 Kasım’da grev pankartı asılan İzmir’deki İZBAN’da anlaşma sağlanamadı, 10 Aralık’ta greve gidiliyor


Demiryol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu İzmir’deki İZBAN’da bir süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı alınmış, grev kararı 13 Kasım’da Alsancak İstasyonu’na asılmıştı.

13 Kasım’dan bu yana herhangi bir gelişmenin sözkonusu olmaması üzerine grev tarihini açıklayan Demiryol-İş, üyesi olan 342 işçiyle birlikte 10 Aralık’ta greve çıkacaklarını basına duyurmuştu.

İZBAN işçilerinin grevini engellemek isteyen TCDD yetkilileri greve birkaç gün kala işçilerle adeta dalga geçen yeni bir teklif getirdi telefonla. Sadece 50-100 lira gibi traji-komik bir teklifti bu. İşçiler bu teklifi büyük çoğunlukla reddederek, “grev” dediler.

TCDD yeni olarak ne önermişti?

TCDD yetkilileri ile sendika yöneticileri önceki gün Ankara’da bir araya geldi; ama 10 saatlik görüşme sonucunda bir anlaşmaya varılamadı. Dün ise TCDD ve İZBAN yetkilileri telefonla yeni bir teklif sundu. Verilen teklif İZBAN işçilerinin talebini karşılamaktan oldukça uzaktı.

İlk sunulan yüzde 12 ila 16 zam teklifinden 50-100 TL daha fazla. TCDD’nin sunduğu teklif İZBAN işçilerinin onayına sunuldu. Alsancak Garı içindeki temsilcilik odasında kurulan sandıkta zam teklifine dair oylama yapıldı. Oylama sonucunda 320 işçi son verilen teklifi kabul etmeyerek greve çıkılmasını istedi.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.