Sendika düşmanlığına karşı başlayan Recticel direnişi sürüyorRecticel fabrikasında işçiler patronun sendika düşmanlığına karşı 7 Aralık’ta fabrikaya kapanma eylemi başlattı, eylem devam ediyor.


Petrol-İş’in yaklaşık 4 yıldır örgütlenme çalışması yürüttüğü ve patronun sendikayı tanımamak için saldırıya giriştiği Tuzla’daki Recticel fabrikasında işçilerin 7 Aralık’ta başlattığı fabrikaya kapanma eylemi devam ediyor.

Yaklaşık 4 yıl önce Petrol-İş İstanbul 2 Nolu şubesince gerçekleştirilen sendikal örgütlenme, patronun işçinin iradesine saygı göstermemesinden dolayı hala tamamlanamadı.

Bakanlık kararında ve yargı sürecinin birçok kademesinde Recticel’in dahil olduğu işkolu, Petrol-İş işkolunda olmasına rağmen patron hukuki süreci uzatma girişimlerini sürdürmekte ısrar ediyor.

Bu tutuma karşı haftalardır çeşitli biçimlerde tepki gösteren Recticel işçileri ve sendika en son 7 Aralık’ta fabrika kapısında kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasına Genel Merkez yöneticilerinden Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, İstanbul 2 Nolu şube yönetimi, Recticel’de çalışan sendika üyeleri ve İstanbul 2 Nolu şubesi kapsamında olan işyerlerinden birçok üye ve temsilci de katılarak destek verdi.

Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik de basın açıklamasında bir konuşma yaptı. Mustafa Mesut Tekik konuşmasında, Recticel patronunun, işçilerin sendikalı olma iradesini boşa çıkarma girişimlerine devam ederek uluslar arası çalışma normlarına, Anayasa’ya ve yasalara aykırı davrandığını belirtti. Ancak tüm bu koşullara rağmen Petrol-İş Sendikası’nın her zaman diyaloğa ve müzakere açık olduğunu belirten Tekik, patrona da çağrı yaparak bir an önce masaya oturması gerektiğinin altını çizdi.

İşçilerin kendilerini fabrikaya kilitleme eylemleri devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir