10 Ekim’in 38. ayı, İsmail Kızılçay’ın doğum günü…10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 38. ay anması aynı zamanda katliamda ölümsüzleşen İnşaat-İş kurucu üyelerinden İsmail Kızılçay yoldaşın doğum gününe denk geldi


Bu katliam gerçek sorumluların ortaya çıkarılmadığı bir insanlık suçudur.

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 38. ay anması aynı zamanda katliamda ölümsüzleşen İnşaat-İş kurucu üyelerinden İsmail Kızılçay yoldaşın doğum gününe denk geldi.

Kürt halkının barış talebini dillendirmek için Ankara Gar’ı önünde bir araya gelen on binlerce insan IŞİD canileri tarafından patlatılan bombaların hedefi oldu. Bu katliamda aralarında komünist işçi İsmail Kızılçay’ın da bulunduğu 103 insan ölümsüzleşti.

İsmail Kızılçay yoldaş üyesi ve emektarı olduğu İnşaat-İş Sendikası’nın “İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” pankartının arkasında yerini almıştı. Sınıf mücadelesine ve halkların kardeşliğine verdiği değer onun yaşam perspektifi, ideolojisi olmuştu. İnşaat İşçileri Sendikası, Kobanê sürecinde İnşaat “Bir tuğla da sen koy” kampanyası başlatarak, halklar arasında kardeşlik köprüsünün temellerini atmaya çalışan ilk sendikaydı. İsmail Kızılçay bu kampanyanın da emektarlarındandı.

Yine sendikanın Ankara Temsilcisi olarak Kobanê sürecinde yapılan kampanyalara katıldı, burada  toplanan yardımları Suruç’taki çadırlara götürerek sahiplendi, sendikasıyla birlikte… .

Ankara’nın İsmail abisiydi. Kızılçay, o mütevazi, komünist kişiliği ve sınıf bilinciyle herkesle samimi, dürüst, sevecen, kucaklayan bir ilişki kurmayı başarmış nadide insanlardan biriydi.

Bugün onun doğum günü. İsmail Kızılçay ve idealleri mücadelemizde hayat bularak yaşıyor. Onların katkıları, öncülükleriyle kurulan İnşaat-İş, 3. Havalimanı’nda patlayan “köle değiliz” isyanını örgütlü bir niteliğe kavuşturmak, işçi öfkesini üretimden gelen gücün kavranışıyla buluşturmak için tarihsel bir çabanın ismi oldu.

Bu konuda yapıp ettikleriyle 10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşen İsmail Kızılçay, Serdar Ben (Maviş), Tekin Aslan, Erol Ekici, Tayfun Benli ve Gazi Güray’ın emeklerini bir adım daha ileriye taşıdı.

İnşaat-İş, 10 Ekim Ankara Gar katliamından sonra katledilenlerin hesabını sormanın fili meşru mücadeleyi büyütmek ve ileriye taşımak olduğunu, Emar Squar şantiyesinde direnişe geçerek göstermişti. Bugün de 3. Havalimanı direnişinde üstlendiği rolle “buzu kırıp yolu açarak” o katliamda ölümsüzleşenlerin mücadele içinde yaşadıklarını, yaşayacaklarını ve yaşatılacağını gösterdi.

Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Bin selam olsun düşene, döğüşüne!

İsmail Kızılçay’ın bir yoldaşı

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.