İZBAN’da grev başladı4 ay önce başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde ücret ve diğer haklar konusunda uzlaşma sağlanamayan Demiryol-İş’in örgütlü olduğu İZBAN’da grev bugün başladı


Demiryol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak şirketi İZBAN’da toplu sözleşme görüşmelerinde ücret zammı başta olmak üzere diğer bazı konularda anlaşma sağlanamayınca bugün greve gidildi. Grev, Alsancak Garı’na grev pankartının asılmasıyla başladı.

İZBAN’da 4 ay önce başlayan TİS görüşmelerinde ücretler ve diğer bazı haklar konusunda uzlaşmaya varılamayınca 13 Kasım’da grev kararı asılmış ve bu süre içinde herhangi bir gelişme olmazsa 10 Aralık’ta greve gidileceği duyurulmuştu.

İZBAN yönetimi greve 3 gün kala ortalama yüzde 16’lık tekliflerini yüzde 22 oranına çekti. Sendika teklifi kendi meclisine götürdü, yapılan oylama sonucunda 320 İZBAN işçisi teklifi kabul etmezken sadece 6 işçi verilen teklifi yeterli buldu.

İZBAN yönetimi grev başlar başlamaz kırıcıları devreye sokmaya çalıştı ve 5 makinistle uzun aralıklarla seferler gerçekleştirmek istedi. Grevin etkisi daha ilk günden hissedildi ve kentin birçok noktasında trafik kilitlendi.

Grev süresince seferler, sabah 06.30 ile 09.30 ve akşam 16.00 ile 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

6 aydır süren 4. dönem toplu iş sözleşmelerinde şimdiye kadar 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde anlaşmaya varılamadı. Demiryol-İş Sendikası’na üye işçiler ilk yıl için yüzde 27 net, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam verirken İZBAN yönetimi bütün sosyal haklar dahil yüzde 22 zam önerdi. İşçilerin 112 günlük ikramiye talebine karşı İZBAN bürokratları 95 gün ikramiye önerdi. Yine işçilerin talepleri arasında olan sürüş ve vardiya tazminatı taleplerinde da anlaşma varılamadı.

Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi de greve çıktı. 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 400 bin civarında insan taşınıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."