Ankara ve Van’da polis baskınları ve gözaltılar10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü de polis baskınları ve gözaltılarla başladı. Ankara’da aralarında Yüksel direnişçilerinin de olduğu 16 kişi, Van’da da HDP binasında açlık grevi yapan 14 kadın baskın yapılarak gözaltına alındı


10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü de polis baskınları ve gözaltılarla başladı. “Barış” ya da “insan hakları” gibi kavramların geçtiği her özel güne mahsus ters anlamlı mesajlar vermeyi iş edinen siyasi iktidar bugüne de Ankara ve Van’da yapılan polis operasyonlarıyla bugün de ezber bozmadı.

Ankara: Yüksel Direnişçileri, HDP yöneticileri ve gazeteci

Ankara’da OHAL KHK’larıyla işlerinden ihraç edilen ve 2 yıldan fazla zamandır “işimi geri istiyorum” diyerek kesintisizce direnen emekçiler ve HDP il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda insanın evleri basılarak gözaltına alındıkları öğrenildi.

Toplamda 16 kişi gözaltına alınırken gazeteci Kenan Kırkaya’nın da evine baskın düzenlendi fakat evinde olmadığı için gözaltına alınamadı. Polisin evde yaptığı aramalar devam ediyor.

Gözaltına alınanlar arasında Yüksel direnişçileri Acun Karadağ, Mehmet Dersulu Nazan-Gülnaz Bozkurt, Bakırköy direnişçisi Selvi Polat, Düzce direnişçisi Alev Şahin ve Çankaya İl Sağlık Müdürlüğü önünde direnen Mahmut Konuk da bulunuyor.

İki farklı operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarının gerekçesi öğrenilemezken,  gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Soruşturmada gizlilik kararı bulunuyor.

Diyarbakır’da HDP il binası basıldı, 14 kadın gözaltında

Diyarbakır ve Batman’ın ardından Van’da da tecride karşı açlık grevine giren Barış Anneleri ve TJA aktivisti 14 kadın, HDP İl Örgütü binasına sabah 05.00’te yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in “Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın” talebiyle başlattığı açlık grevine destek amacıyla HDP il binasında açlık grevi eylemi yapan ve bu sabah baskınla gözaltına alınan 14 kişinin isimleri şöyle; Caziye Duman, Eylem Öklü, Behice Abi, Zekiye Kaya,Dilan Yıldız, Neslihan Şedal, Hatice Akdağ, Nesibe Akdağ, Eda Umaç, Leyla Böge , Hediye Kaçak, Keve Kaçak, Soyisimleri öğrenilemeyen Besra ve Kudret.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi