Kara Salı: Fransa’da öğrenciler eylemde, sokaktaÜlkenin bir çok şehrinde sokağa çıkan liseliler 450’in üzerinde okulda blokaj eylemi yapıyor


YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’da, sarı yeleklilerin yükselttiği protesto dalgasıyla birlikte güç ve yaygınlık kazanan liseli öğrencilerin Macron ve hükümetinin eğitim politikalarına karşı protestoları bugün de devam ediyor.

Ülkenin bir çok şehrinde sokağa, eyleme çıkan liseliler ve onları destekleyen üniversiteli öğrenciler, 450’den fazla okulda blokaj eylemleri düzenliyor. Gelen bilgilere göre en az 50 okul tamamen kilitlenmiş durumda.

Polisin, okul işgallerini önlemek için, Nantes şehrinde görüldüğü gibi liselilere gazlı saldırıda bulunduğu gelen haberler arasında.

Başta Paris olmak üzere sokaklarda toplanan öğrencilerin eylemleri ve polisle çatışmalar sürüyor.

Öğrenciler, bugünü “Kara Salı” olarak adlandırarak ülke çapında eylem çağrısı yapmıştı.

https://twitter.com/uaretheonlygod/status/1072427311981621248

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.