TTK’ya 6 bin açığa rağmen bin 500 işçi alınacak!6 bin işçi açığı bulunan TTK’ya Erdoğan’ın seçim öncesindeki vaadi 6 ay sonra, yeni bir seçimin arifesinde yerine getirilerek bin 500 işçi alınacak! Çıkarılan genelgede takvim belirsiz, yetki de Hazin ve Maliye Bakanlığı’nda!


Hükümet, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde Zonguldak’ta yapılan mitingde verdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bin 500 işçi alınacağı vaadini tam 6 ay sonra çıkardığı bir genelgeyle karara bağladı. Fakat bu sefer de bu istihdamın nasıl bir takvimle gerçekleşeceği muğlak bırakılarak yetki Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bırakıldı.

Yıllardır parça parça özelleştirilerek birkaç işletmeye düşürülen ve o işletmelerde de yeni işçi alımı yapılmadığı gibi ocaklara da kelimenin gerçek anlamıyla tek bir çivi çakılmayan TTK’daki işçi açığı 6 binin üzerinde. Son olarak mevcut işletmeler de özelleştirme konusu edilmiş, işçilerin direnişiyle bu karardan şimdilik vazgeçilmiş olan TTK işletmelerinde iki işçinin yapacağı iş, bir işçiye yükleniyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Erdoğan’ın seçimler öncesinde 5 Haziran’da gerçekleştirdiği Zonguldak mitinginde, TTK’ye bin 500 işçi alınacağı vaadi 6 ay sonra yeni bir seçimin arifesinde bir genelgeye konu oldu.

İşçi alımına ilişkin karar dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda “TTK’de son yıllarda ayrılan nitelikli personel açığının kapatılabilmesini teminen 1500 adet pano ayak üretim işçisi istihdamında kurum yönetim kurulu yetkilidir. Söz konusu işçilerin alımına ilişkin takvim ile usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir” denildi.

TTK aslında 5 milyon ton üretim yapacak kapasitede

TTK’nin yıllık kömür üretimi 1 milyon tonun altında. Oysa işçi açıklarının giderilmesi halinde TTK’nin 5 milyon ton üretim kapasitesi bulunuyor. Yeterli üretim olmadığı için her yıl taşkömürü ithalatına 4-5 milyar dolar civarında para ödeniyor. Kurumun 14 bin kişilik norm kadrosu bulunurken, 7 bin 800 işçi ile üretim yapılıyor. 2 kişinin yapacağı iş 1 kişi ile yapılıyor. Sendika yıllardır işçi alınmasını istiyor.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.