Yapı&Yapı direnişi hakkındaki davada beraatİnşaat-İş, 7 günde 8 kere gözaltına alınıp, kazanımla sonuçlanan Yapı&Yapı direnişi hakkındaki davanın bugünkü ikinci duruşmasında beraat kararı verildiğini duyurdu


İnşaat-İş, Yapı&Yapı İnşaat’ın önünde yapılan direniş hakkında açılan davanın bugün görülen ikinci duruşmasında beraat kararı verildiğini duyurdu. Sendika davayla ilgili haberinde şunları belirtti:

Üyelerimizin ödenmeyen ücretleri ve diğer hakları için 17-26 Nisan 2018 tarihleri arasında direniş yaptığımız ve 7 günde 8 kez gözaltına alındığımız Yapı&Yapı İnşaat direnişiyle ilgili olarak hakkımızda açılan davanın bugün görülen 2. duruşması beraatla sonuçlandı.

 

O süreçte kazanımla sonuçlanan direnişimiz hakkında açılan davanın ilk duruşması da 15 Kasım’da görülmüştü. Sendikamızın Örgütlenme Sekreteri Yunus Özgür de bu duruşmaya 3. Havalimanı direnişi nedeniyle tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden getirilmişti.

 

İki sendika yöneticimiz ve beş üyemizin yargılandığı davanın bugün görülen 2. duruşmasında tüm arkadaşlarımızın sorgusunun bitmesiyle beraat kararı verildi.

 

Yapı Yapı direnişinde ne olmuştu?

 

17 Nisan 2018 tarihinde başlayan direnişimizin ilk gününde Libadiye İş Merkezi şantiyesi önündeydik. Yapı Yapı İnşaat’ın avukatlığını yaparcasına sendikamızı hedef gösteren polis amiri, “Sizin yaptığınız hak aramak değil, şov yapıyorsunuz” gibi sözlerle sendikamıza saldırmış, onun meşruiyetini sarsmak için de işçi arkadaşlarımıza dönerek “bunlarla ne işiniz var?” demişti.

 

Bu gelişme üzerine biz de direnişimizi Libadiye’yle birlikte Yapı Yapı’nın Altunizade’deki Genel Merkezi önünde 1 saatlik teşhir eylemiyle birleştirmeye karar verdik. Bu tutumuz üzerine polis, yandaş olduğu apaçık ortada duran Yapı Yapı’nın özel gücüymüş gibi her gün gözaltı yaptı.

 

Yapı Yapı, direnişimizden kısa süre önce de Kayaşehir’deki şantiyesinde çalışan Kürt işçilerin kendi aralarında anadillerini konuşmalarını yasaklamasıyla gündeme gelmişti.

 

Yapı Yapı’nın özel kuvveti gibi hareket eden polis bu tutumuyla onun yandaş kimliğini, sırtını sağlam yerlere dayadığı gerçeğini de açıkça ortaya koyuyordu.

 

Yapı Yapı patronu ve sırtını dayadığı devleti sesimizi gözaltılarla kesmeye çalışsa da kararlı tutumumuz karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.
Direnişimiz kazanımla sonuçlandı.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu