İZBAN grevi 3. gününde3’üncü gününe giren İZBAN grevi kentteki ulaşımı ciddi boyutlarda etkilemeye devam ediyor


Demiryol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak şirketi İZBAN’da 6 aydır süren 4. dönem toplu iş sözleşmelerinde 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde anlaşmaya varılamayınca 10 Aralık’ta greve gidilmişti.

Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçinin greve gitmesi ilk günden başlayarak kent trafiğini belirgin şekilde etkilemişti.

40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan ve günde 400 bin civarında insanın taşındığı İZBAN’daki grev kentin ana arterlerinde ciddi bir trafik yoğunlaşmasına neden olmaya devam ediyor.

Seferlerin, greve katılmayan az sayıda personelle, Çiğli- Adnan Menderes Havalimanı arasındaki güzergahta 24 dakikada bir sefer gerçekleşmesinden dolayı, vatandaşlar işlerine geç kalmamak için özel araçlarını, sefer sayıları arttırılan belediye otobüslerini, metro, tramvay ve vapurları tercih ediyor. Bu yüzden sabah saatlerinde hem trafikte, hem de tercih edilen bu ulaşım araçlarında normalin dışında yoğunluk yaşanıyor.

İZBAN’daki TİS görüşmelerinde Demiryol-İş Sendikası’na üye işçiler ilk yıl için yüzde 27 net, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam verirken İZBAN yönetimi bütün sosyal haklar dahil yüzde 22 zam önermişti. İşçilerin 112 günlük ikramiye talebine karşı İZBAN bürokratları 95 gün ikramiyede diretmişti. Yine işçilerin talepleri arasında olan sürüş ve vardiya tazminatı taleplerinde da anlaşma varılamadı.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı