Sağlık Bakanlığı atanamayan sağlık çalışanı sayısını bilmiyor!Meclise sunulan sağlık yönetimi ve beslenme diyetetik bölümü mezunu ve bu bölümlerden mezun işsiz sayısını soran soru yönelgesine Sağlık Bakanlığı’nın yanıtı: “BİLMİYORUZ”


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sağlık yönetimi, beslenme ve diyetetik bölümü mezunlarının atanamama sorununu, Sağlık Bakanlığına yönelttiği iki ayrı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Gürer, önergelerinde adı geçen bölümlerden mezun olanlar ile bunlardan kaçının işsiz olduğunun açıklanmasını istedi. Bu bölümler için 2018 yılında kaç atama yapılmasının öngörüldüğünü soran Ömer Fethi Gürer, kamu ve özel hastanelerde bu bölümlerle ilgili açık bulunup bulunmadığını da yanıt verilmesini talep etti.

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergelerini yanıtlayan(!) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık meslek liselerinin Milli Eğitim Bakanlığına, yüksekokulların ise Yükseköğretim Kurumuna bağlı olduğundan söz konusu istatistik bilgilerin bakanlıklarındaki kayıtlarda bulunmadığını söyledi! Bakan Koca,” Özel hastanelerce boş kadro sayısı Bakanlığımıza bildirilmediğinden, özel hastanelerin bahse konu personel ihtiyacı bilinmemektedir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Merkezi Bütçe Kanununa göre “açıktan ve naklen” atamalar için Sağlık Bakanlığına öngörülen kontenjan sayısına göre ihtiyacın en üst düzeyde olduğu unvan ve branşlardan başlamak üzere, ihtiyaç duyulan kadrolara sağlık personelinin atamasının yapıldığını da ekledi.

“Gerekli işlemler yapıldığında…”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pervasız yanıtı, sayısal soru çözümü videolarında formülü yazdıktan sonra “gerekli işlemler yapıldığında” cümlesi ile araları geçiştirerekten yanıtın yapıştırılmasını andırıyor. Yani “ne oldu ne bitti bilmiyoruz da, gerekeni yaptık biz, aha bu da sonucu” der gibi…

Bu cevabın açıkta kalan sağlık çalışanı sayısının rezil tablosunu ifşa etmemek amacıyla verilmiş olması ihtimali daha akla yatkın görünürken, Sağlık Bakanlığı’nın elinde sahiden veri bulunmaması maalesef ki pek şaşırtıcı bir olasılık değil. Nitekim içinde bulunduğumuz “yamyamlık” şartlarında bakanlıkların asli görevi sermayenin hırsızlığını bir kılıfa uydurmak ve ‘kendinden olmayanları’ işinden, yaşamından etmek.

Kim bilecek?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise binlerce sağlıkçının atama beklediğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığında mezun olan sağlıkçılarla ilgili istatistiki bilgilerin bulunmamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Ömer Fethi Gürer, “Sağlık alanında pek çok bölümden mezun olan sağlıkçılar her sabah bir atama olur umuduyla uyanırken, Bakanlığın atanamayan sağlıkçılarla ilgili umursamaz tavrı düşündürücü olduğu kadar üzüntü vericidir. Ayrıca özel sağlık kuruluşlarında kadroların durumu, açık var mı yok mu? Sağlık Bakanlığı bu hastaneleri denetleme, takip ve kontrolden sorumlu değil mi? Sağlık Bakanlığı bilmezse kim bilecek?” dedi.

 

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.