Macaristan: ‘Kölelik yasası’ protestoların gölgesinde meclisten geçtiPatronlara, işçileri daha fazla çalıştırma olanağı tanıyan yasa tasarısı mecliste onaylandı


YAŞANACAK DÜNYA

Macaristan’da, gündeme getirildiğinden beri işçi ve emekçilerin protestolarına neden olan, iş kanununda değişiklikler öngören yasa tasarısı dün meclisten geçirildi.

Emekçiler, dün, “Kölelik yasası” olarak adlandırdıkları tasarının mecliste tartışılıp onaylandığı saatlerde dışarıda protesto gösterisi düzenlediler.

Başbakan Viktor Orban’ın sağcı iktidar partisinden milletvekillerinin hazırladığı yasa tasarısı, fazla mesai saatlerini arttırıyor. Yıllık 250 saat olan fazla mesai 400 saate çıkarılıyor. Sendikalar bu tasarının işçilerin toplu sözleşme yapma haklarını ellerinden alan ve patronlara, sendikal örgütlenmeleri atlayarak tekil pazarlık yapma olanağı tanıyan saldırının bir parçası olduğunu belirttiler.

AFP’ye konuşan işçiler, “Ücretleri arttırın, fazla mesai saatlerini değil“, “Fransızlar gibi ayağa kalkmalıyız” şeklinde tepkilerini dile getirmişlerdi.

Tasarının geri çekilmesini talep eden  Sendikalar Konfederasyonu (MASZSZ), tasarının yasalaşması durumunda “İşçiler yılda 50 gün fazla mesai yapmak zorunda kalacaklar” açıklaması yapmıştı.

Sendikalar ayrıca, yasa teklifinin, ülkede üretim tesisleri bulunan Alman sanayi tekellerinin isteği üzerine gündeme getirildiğini savunuyor.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.