Menderes’te işçiler kimyasal sızıntıdan zehirlendiİzmir’in Menderes ilçesindeki bir fabrikada kimyasal maddelerin karışımı sonucu ortaya çıkan gazdan zehirlenen Suriye uyruklu bir işçi hayatını kaybederken, üç işçi de hayati tehlikesi var


Bugün ardı ardına gelen iş “kazaları” ve cinayetleri haberi Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunun açık resmidir. Çalışmanın ölümle özdeşleştiği, hiçbir denetim ve kontrolün olmadığı bu ülke gelinen noktada kelimenin gerçek anlamıyla bir sömürü cenneti ve emek cehennemi haline gelmiştir.

Ankara’da tren faciası, Soma’da maden göçüğü, Aksaray ve Tekirdağ’da servis “kazası”… Şimdi de İzmir’in Menderes ilçesindeki bir fabrikada kimyasal maddelerin karışımı sonucu ortaya çıkan gaz zehirlenmesi ve Suriye uyruklu bir işçinin ölümüyle, üç işçinin hayati tehlikesinin bulunması…

Evet, Türkiye artık bir emek cehennemidir! İşçinin bir vida kadar bile değeri yoktur!

Menderes’te yaşanan iş cinayeti AA’ya şöyle yansıdı:

İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir kimya fabrikasında, bazı kimyasalların karışımı yapıldığı sırada oluşan tepkime sonucu, iki işçi baygınlık geçirdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

 

Baygınlık geçiren işçilerden biri Torbalı ilçesinde özel bir hastaneye, diğeri ise Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

Bu sırada işçilere müdahale eden ambulans ekibinde görevli iki sağlık çalışanı da gazdan etkilendi. Sağlık çalışanları, hastanede tedavi altına alındı.

 

Torbalı’da özel bir hastaneye kaldırılan ve üzerinden kimlik çıkmayan Suriye uyruklu işçi, müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Gazdan etkilenen diğer 3 kişinin hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.

 

AFAD ekipleri, fabrikada incelemede bulunarak, çevreye sızıntı olmaması için önlem aldı.

 

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.