Soma’da kömür madeninde göçük: 11 işçi yaralandıSoma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez maden ocağını işleten şirkete ait Işıklar Maden Ocağı’nda göçük yaşandı. 11 işçi kaya altında kaldı


Manisa’ya bağlı Soma ilçesindeki Işıklar Maden Ocağı’nda meydana gelen göçük sonucu 11 işçi yaralanırken, yaralıların hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Göçüğün meydana geldiği Işıklar Maden Ocağı, Soma’da 13 Mayıs 2014 yılında 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez maden ocağını işleten şirkete ait olduğu öğrenildi.

Soma Kömür İşletmeleri’ne bağlı Işıklar Madeni’nde üretim baskısı nedeniyle meydana gelen göçük de yaralanan işçilerden 7’si kurtarılıp ilçedeki çeşitli hastanelere kaldırılırken, göçük altında kalan ve çalışmalar sonucu çıkarılan diğer işçilerinde hayati tehlikelerinin olmadığını aktarıldı.

Manisa Valisi Ahmet Deniz yaptığı açıklamada, “Bize gelen ilk bilgiye göre madende küçük çaplı bir göçük meydana geldi. Çok şiddetli bir göçük değil. 7 işçimiz mahsur kalmıştı. İşçilerimizden 4’ü kurtarılarak hastaneye götürüldü. Bu işçilerimizden 3’ü taburcu edildi. 1 işçimizin ise tedavisi sürüyor. Göçükte bulunan 3 işçimizle de irtibatımız kuruldu. Çok şükür hayati tehlikeleri yok. Çalışmalarımız sürüyor. Kısa süre içerisinde göçükteki diğer işçilerimizi de çıkaracağız inşallah” dedi.

 

Ayrıca Kontrol Et

‘Ekmek bulduklarına şükretsinler’ hesabı…

Onlar açısından her şey olağanüstü bir dönemi imliyor. Kılıçların çekildiği, emekçilere “kemerlerinizi daha fazla sıkın” diye buyrulduğu olağanüstü bir dönem…